×
Rripi i Gazës, Tetor 2012
Emiri i Katarit, sheiku Hamad bin Khalifa Al Thani, vizitoi Gazën. Me këtë veprim ai shkeli bojkotin politik ndërkombëtar të shpallur ndaj kësaj enklave palestineze në vitin 2007.
Aviacioni izraelit natën në të gdhirë të së mërkurës dha goditje mbi militantët palestinezë në Gaza, të cilët sulmuan me raketa dhe mortaja rajonet në jug të Izraelit.
Forcat ushtarake ajrore izraelite në mëngjesin e 22 tetorit sulmuan një grup terroristësh në veri të Rripit të Gazës. Sulmi u krye në përgjigje të sulmeve me raketa mbi territorin izraelit në mëngjesin e po kësaj dite.
Forcat Ushtarake Ajrore izraelite natën duke u gdhirë 18 tetori realizuan një sulm ajror 
Organizata “Hamas”, që kontrollon Rripin e Gazës, ndaloi tifozët e futbollit të shikojnë ndeshjen e ekipeve spanjolle Real i Madridit dhe Barcelona.
Organizata ndërkombëtare e mbrojtjes së të drejtave të njeriut Human Rights Watch (HRW) akuzoi lëvizjen Hamas, që vepron në Rripin e Gazës, për aplikimin sistematik të torturave.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Tetor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Tetor 2012
1
2
4
5
6
7
9
10
11
12
13
14
15
16
17
19
20
21
23
25
26
27
28
29
30
31