×
Mbrojtja kundërajrore, 2013

Zëvendëspresidenti i SHBA-së Xhozef Bajden (Joseph Biden) mbërriti në Japoni për të diskutuar me Kryeministrin Shinzo Abe, në radhë të parë, situatën e shkaktuar nga krijimi prej Republikës Popullore të Kinës (RPK) të zonës së identifikimit të mbrojtjes ajrore të saj në Detin e Kinës Lindore. Pakënaqësinë e vet prej hapave të ndërmarrë nga Kina e shprehu edhe Koreja e Jugut.

Prej të gjitha vendeve evropiane, pikërisht me Greqinë Rusia ka bashkëpunimin më të avancuar tekniko-ushtarak. Përkundër presionit që ushtrohet mbi ta nga ana e BE-së dhe NATO-s, grekët vazhdojnë të blejnë teknikë ushtarake ruse. Përse janë kaq atraktive për Athinën produktet tona ushtarake dhe çfarë mund të pritet nga vizita e ardhshme e Ministrit rus të Mbrojtjes Sergei Shoigu në Greqi?

Rusia ka për qëllim të forcojë sistemin e unifikuar të mbrojtjes kundërajrore me Bjellorusinë dhe do të fillojë formimin e sistemeve të tilla me Armeninë dhe Kazakistanin, deklaroi Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin.

Koncerni rus "Almaz-Antej" krijoi kompleksin më të ri të mbrojtjes kundërajrore për trupat tokësore me rreze të shkurtër veprimi "Tor-M2" me karakteristika të avancuara përkatësisht distancës së goditjes së objektivave dhe me municion të dyfishuar, njoftoi ditën e enjte Nënkryetari i kompanisë së zhvillimit tekniko-shkencor.

Shërbimet sekrete të Sirisë përgënjeshtruan njoftimet e mediave mbi shkatërrimin e një baze të Forcave të mbrojtjes ajrore pranë Latakia në bregdetin mesdhetar të vendit.

Natën e kaluar 6 avionë të Forcave Ushtarake Ajrore izraelite, duke fluturuar nëpërmjet territorit libanez, goditën bazën e mbrojtjes ajrore në rajonin e qytetit port sirian Latakia, njoftuan mediat libaneze.

Nën drejtimin e Komandantit Suprem, Presidentit të Rusisë Vladimir Putin, u zhvillua një kontroll i papritur dhe stërvitjet ushtarake të forcave të frenimit bërthamor, të mbrojtjes ajroro-kozmike, flotës ushtarake dhe aviacionit të largët, njoftoi Sekretari për shtyp i Kryetarit të shtetit, Dimitri Peskov.

Ministria e Mbrojtjes e Brazilit ka ndërmend deri në mes të vitit 2014 të nënshkruajë një kontratë me Rusinë për blerjen e sistemeve të mbrojtjes kundërajrore për të mundësuar sigurinë në Lojrat Olimpike Verore në vitin 2016.

Ankaraja dhe Pekini i cilësojnë si të pabaza shqetësimet e SHBA-së dhe të disa vendeve të tjera të NATO-s në lidhje me mundësinë e blerjes nga Turqia të sistemeve të mbrojtjes kundërajrore në Kinë.

Rusia dhe shtetet e tjera anëtare të Bashkësisë së Shteteve të Pavarura (BSHP) planifikojnë të zgjerojnë bashkëpunimin ushtarak në kuadër të Sistemit të përbashkët të mbrojtjes kundërajrore, njoftoi Zëvendësministri i Mbrojtjes i Rusisë, Gjeneral-Koloneli, Oleg Ostapenko.

Të dielën autoritetet izraelite dislokuan sistemin e tyre të mbrojtjes kundërajrore "Iron Dome" në zonën e Jeruzalemit, njoftuan mediat lokale.

Përkundër orientimit të përgjithshëm të "MAKS" nga teknika e aviacionit, tematika e mbrojtjes kundërajrore në këtë Sallon tradicionalisht është e paraqitur gjerësisht. Prodhuesi kryesor rus i sistemeve të mbrojtjes kundërajrore - Koncerni "Allmaz-Antej" - do të paraqesë gjatë zhvillimit të "MAKS" një sërë produktesh të reja, të cilat në një afat të shkurtër duhet të hyjnë në shërbim të ushtrisë.

Koncerni "Allmaz-Antej", prodhuesi më i madh rus i sistemeve të mbrojtjes kundërajrore, ka ndërmend t’i prezantojë publikut të gjerë për herë të parë në Sallonin "MAKS-2013" sistemin raketor të mbrojtjes kundërajrore "S-350E".

Sot filluan stërvitjet e trupave të Mbrojtjes kundërajrore të Qarkut Qendror Ushtarak të Rusisë.

Dy bombardues të Forcave Ushtarake Ajrore të Rusisë tentuan të kalonin kufirin e zonës së sigurimit të mbrojtjes kundërajrore të Koresë së Jugut në Detin e Japonisë, por u detyruan të ndërrojnë drejtim pasi morrën një paralajmërim nga gjuajtësit e Koresë së Jugut që u ngritën mbas sinjalit të alarmit në ajër.

Koreja e Jugut ka përfunduar vendosjen e komplekseve kundërajrore raketore për t'iu
Komplekset me famë botërore të mbrojtjes kundërajrore të bazave detare do të paraqiten në ekspozimin e kompanisë ruse "Almaz-Antey" në sallonin ndërkombëtar ushtarako-detar (IMDS 2013), i cili do të mbahet në Shën Petersburg, nga 3 deri më 7 korrik.
Ministria e Mbrojtjes e Polonisë ka shpallur një tender për furnizimin e sistemeve antiraket dhe atyre kundërajrore me rreze të mesme veprimi.
Rebelët sirianë postuan një video në faqen e Internetit YouTube, në përshkrimin e të cilës thuhet se në të paraqitet puna e "batalionit të mbrojtjes kundërajrore" të Ushtrisë së Lirë Siriane në rrethinat e qytetit Homs.
Marrëveshja për furnizimin e palës braziliane me sistemet e mbrojtjes kundërajrore nuk është nënshkruar ende, njoftoi Kryeministri rus Dimitri Medvediev.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
5
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
31