×
Lidhja e Shteteve Arabe, 2012
Kreu i Administratës Kombëtare Palestineze Mahmoud Abbas iu drejtua Ligës Arabe me k
Lëvizja në pushtet në Rripin e Gazës "Hamas" i ka kërkuar
Lidhja e Shteteve Arabe (LSHA) ka vendosur të mbajë të shtunën e ardhshme, më 17 nëntor, një mbledhje të jashtëzakonshme. Ministrat arabë do të takohen në Kajro me kërkesë të Egjiptit dhe Autonomisë Palestineze. Çështja që do të shqyrtohet në këtë takim është një e vetme: si të reagohet ndaj veprimeve të ditëve të fundit të Izraelit në Rripin e Gazës.
Liga Arabe do të zhvillojë një mbledhje të jashtëzakonshme në lidhje me përkeqësimin e situatës rreth Rripit të Gazës. Takimi do të zhvillohet të shtunën në Kajro në rang ministrash të jashtëm, njoftuan mediat turke.
Sekretari i Përgjithshëm i Lidhjes së Shteteve Arabe (LSHA) Nabil Al-Arabi mendon se regjimit të Presidentit sirian Bashar Al-Assad së shpejti do t’i vijë fundi. Kjo u njoftua të mërkurën nga kanali televiziv ndërarab "Al Jazeera".
Lidhja e Shteteve Arabe bëri thirrje për miratimin e një ligj për
Qeveria siriane "është e gatshme për një zgjidhje paqësore dhe do t
"Më vjen jashtëzakonisht keq". Kështu e komentoi largimin e ardhshëm të Kofi Annan-it nga posti i të Dërguarit të Posaçëm të Lidhjes së Shteteve Arabe dhe OKB-së në Siri Presidenti rus Vladimir Putin.
Lidhja e Shteteve Arabe (LSHA) i bëri thirrje Presidentit sirian Bashar Al-Assad për të lënë postin e vet në këmbim të dhënies së ndihmës atij për garantimin e sigurisë së familjes së tij. Sipas mendimit të Ministrave të Punëve të Jashtme të Ligës së Shteteve Arabe, të cilët u mblodhën natën në të gdhirë të së hënës në Doha, largimi i Bashar Al-Assadit do të ndihmojë për ndalimin e gjakderdhjes në Siri.
Lidhja e Shteteve Arabe (LSHA) i bën thirrje Presidenti sirian Bashar Al-Assad të japë dorëheqjen në mënyrë që të ndalen veprimet luftarake dhe të rreshtë armiqësia në vend.
Lidhja e Shteteve Arabe i bën thirrje OKB-së për dërgimin e forcave paqeruajtëse në Siri "për t’i detyruar palët e konfliktit për armëpushim".
I Dërguari i posaçëm i OKB-së dhe Lidhjes së Shteteve Arabe Kofi
Siria duhet të presë sa më shpejt vëzhguesit e OKB-së, përndryshe ndaj Damaskut do të aplikohen "masa të tjera", thuhet në deklaratën e lëshuar sipas rezultateve të takimit të "Miqve të Sirisë" në Paris.
Ministrat e jashtëm të Lidhjes së Shteteve Arabe po mblidhen në kryeqytetin e Irakut në prag të samitit të organizatës. Një nga temat kryesore të tij do të bëhet kërkimi i rrugëdaljes nga kriza e tejzgjatur siriane.
I Dërguari i posaçëm i OKB-së dhe Lidhjes së Shteteve Arabe Kofi Annan do të vizitojë Moskën dhe Pekinin këtë fundjavë për të diskutuar situatën në Siri.
Në prag të 9-vjetorit të fillimit të operacionit ushtarak në Irak, i cili i bie datës 20 mars, në kryeqytetin e vendit Bagdad mbretëron gjallëria.
I Dërguari i posaçëm i OKB-së dhe Lidhjes së Shteteve Arabe pas
Pesë pikat për rregullimin e situatës së krizës në Siri u bashkërenditën nga Rusia dhe Lidhja e Shteteve Arabe.
“Ne shpresojmë shumë se kriza siriane do të mund të gjejë zgjidhje nëpërmjet dialogut.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2012
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2012
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
24
25
26
27
28
29
30