×
Lidhja e Shteteve Arabe, 2011
Siç deklaroi Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov në një konferencë shtypi n
Rusia bën thirrje për ti dhënë fund njëherë e
Damaskut iu dhanë 24 orë për lejimin e hyrjes në vend të misionit të vëzhguesve nga organizatat ndërarabe, përndryshe vendin e pret vendosja e sanksioneve.
Gjermania, Franca dhe Britania e Madhe paraqitën në OKB një projekt-rezolutë të re
Siria ka 3 ditë kohë për të ndaluar shtypjen e përgjakshme të protestave anti-qeveritare dhe për të lejuar vëzhguesit e huaj që të vizitojnë vendin.
Vendet perëndimore po nxisin opozitën e Sirisë për ndryshimin e regjimit në vend. Pikërisht këto ditët e fundit Lidhja e Shteteve Arabe i parashtroi Damaskut “hartën rrugore” të destinuar për ta nxjerrë vendin nga kriza.
Libia duhet të mbetet shtet unik. Për këtë deklaroi sot Sekretari i p
Veprimet luftarake midis kryengritësve libianë dhe forcave të regjimit të Muammar Gaddafit po forcohen jo vetëm në fushat e betejave, por edhe në rrafshin informativ.
Lidhja e Shteteve Arabe refuzon ndërhyrjen ushtarake në Libi, por mund të mbështesë krijimin në hapësirën ajrore të saj të zonës së ndaluar për fluturimet e Forcave ushtarako-ajrore libiane.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31