×
Zelanda e Re, Nëntor 2012
Sot ky vullkan, që ndodhet rreth 280 kilometra në jug të Auckland, filloi të vjellë gurë të nxehtë dhe hi. Mbi kraterin e tij u ngrit një shtyllë e zezë tymi me lartësi rreth 2 kilometra.
Vullkani “Ruapehu”, i ndodhur në Zelandën e Re dhe i njohur si “Orodruin” në trilogjinë kinematografike "Lord of the Rings", së shpejti mund të zgjohet.
Gjykata në Zelandën e Re ka vendosur të lirojë personin 76-vjeçar, i cili, sipas versionit të policisë, kishte ndërmed të spërkaste me pleh kali Princin e Britanisë Charles (Prince of Wales) dhe bashkëshorten e tij Camilla (Dukesha e Cornwall).
Policia arrestoi 74-vjeçarin Sam Bracanov të dyshuar për përgatitjen e një sulmi ndaj Princit Charles (Prince of Wales), i cili tani ndodhet në Auckland.
Arkipelagu Tokelau i Zelandës së Re e deklaroi veten si territori i parë në botë që jeton vetëm për llogari të shfrytëzimit të energjisë diellore.
Komisioni për hetimin e shpërthimit në një minierë në Zelandë
Kompania ruse "Logoprom" synon të fillojë në Rusi prodhimin e motoskafëve me rrota
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Nëntor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Nëntor 2012
1
3
4
6
8
9
10
11
14
15
16
17
18
19
22
23
24
25
26
27
28
29
30