×
Zelanda e Re

Në brigjet e Zelandës së Re ra një tërmet me magnitudë 6.7 ballë.

Një turist nga Zelanda e Re kaloi 2 javë në një ishull fare të vogël në brigjet e Australisë për shkak të rrezikut të sulmit nga një krokodil 6-metërsh.

Autoritetet e Zelandës së Re ndërprenë qarkullimin e trenave dhe fluturimin e avionëve pas tërmetit me magnitudë prej 6.8 ballë që ra sot në afërsi të kryeqytetit Wellington.

Një tërmet me magnitudë 5.9 ballë ra në Oqeanin Paqësor n
Parlamenti i Zelandës së Re, me shumicë dërrmuese votash, miratoi sot në leximin e tretë dhe përfundimtar projektligjin mbi legalizimin e martesave midis personave të të njëjtit seks.
Një thatësirë e paparë, drastike po bën në ishullin e Veriut të Zelandës së Re. Sipas meteorologëve kjo thatësirë do të jetë më e madhja në 30 vitet e fundit.
Siç njoftuan për gazetarët në shërbimin për shtyp të kompanisë ajrore të Zelandës së Re “Air New Zealand”, anëtari i ekuipazhit i cili shkeli rregullat e fluturimit njoftoi vetë mbi incidentin.
Në Zelandën e Re ka nisur një fushatë kundër maceve shtëpiake.
Inxhinieri i zërit, Mike Hopkins, u mbyt në lumë në rajonin e Uellingtonit në Zelandën e Re. Ai ishte 53 vjeç. Mike Hopkins gjeti vdekjen gjatë kanotazhit (rafting) në një lumë malor. Njoftohet se gomonia e tij u përmbys.
Sot ky vullkan, që ndodhet rreth 280 kilometra në jug të Auckland, filloi të vjellë gurë të nxehtë dhe hi. Mbi kraterin e tij u ngrit një shtyllë e zezë tymi me lartësi rreth 2 kilometra.
Vullkani “Ruapehu”, i ndodhur në Zelandën e Re dhe i njohur si “Orodruin” në trilogjinë kinematografike "Lord of the Rings", së shpejti mund të zgjohet.
Gjykata në Zelandën e Re ka vendosur të lirojë personin 76-vjeçar, i cili, sipas versionit të policisë, kishte ndërmed të spërkaste me pleh kali Princin e Britanisë Charles (Prince of Wales) dhe bashkëshorten e tij Camilla (Dukesha e Cornwall).
Policia arrestoi 74-vjeçarin Sam Bracanov të dyshuar për përgatitjen e një sulmi ndaj Princit Charles (Prince of Wales), i cili tani ndodhet në Auckland.
Arkipelagu Tokelau i Zelandës së Re e deklaroi veten si territori i parë në botë që jeton vetëm për llogari të shfrytëzimit të energjisë diellore.
Komisioni për hetimin e shpërthimit në një minierë në Zelandë
Kompania ruse "Logoprom" synon të fillojë në Rusi prodhimin e motoskafëve me rrota
Autoritetet e Zelandës së Re anuluan vizën e dhënë më parë ish-kampionit botëror të boksit Mike Tyson.
Gjatë një festimi solemn në "Shtëpinë Olimpike" të Zelandës së Re shpërtheu zjarr. Sipas versionit paraprak, shpërtheu bombola e gazit, e cila është përdorur për gatimin e barbecues.
Vullkani Tongariro në Zelandën e Re u zgjua pas rënies prej më shumë se një shekulli në gjumi.
Gjykata e Zelandës së Re liroi me kusht bashkëpronarin e file sharing site MegaUpload, që u mbyll në janar me kërkesën e autoriteteve amerikane.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31