×
Libia, Tetor 2012
"Pranvera arabe" do të vazhdojë. Këtë mendim shprehu në një intervistë ekskluzive me Radiokompaninë "Zëri i Rusisë" ish-Ambasadori i Rusisë në Libi Vladimir Çamov.
Më 30 tetor protestuesit në Libi minuan procesin e miratimit të kabinetit të ri të ministrave, duke vërshuar me forcë në ndërtesën e Kongresit të Përgjithshëm Kombëtar. Për këtë njofton Agjencia Associated Press.
Forcat qeveritare kanë humbur kontrollin mbi qytetin e Bani Walid, njoftoi Ministri i Mbrojtjes i Libisë Osama Al-Juwali. Luftimet e forcave qeveritare me mbështetësit e Muammar Gaddafit në qytetin e Bani Walid, i cili ndodhet rreth 90 km larg jugut të Tripolit, filluan në tetor.
Në Egjipt gjatë një shkëmbimi zjarri me agjentët e shërbimit të sigurisë u vra një person i përfshirë në vrasjen e ambasadorit të SHBA në Libi.
Demonstruesit ditën e dielë shkatërruan dhe i vunë zjarrin zyrës s
Organizata ndërkombëtare e mbrojtjes së të drejtave të njeriut “Human Rights Watch” (HRW) bëri publike dëshmitë e reja të ekzekutimit brutal të Muammar Gaddafi, të bijvë dhe bashkëpunëtorëve të tij.
Kongresi i Përgjithshëm Kombëtar i Libisë zgjodhi Kryeministrin e ri Ali Zidan
Kongresmenët republikanë amerikanë bënë publike pa dashje vendndodhjen e bazës së CIA-s në Benghazi, shkruan botimi "The Washington Post".
Parlamenti i Libisë shkarkoi nga detyra Kryeministrin Mustafa Abushagur, duke refuzuar përbërjen e qeverisë të propozuar prej tij.
Të dyshuarit u arrestuan në aeroportin ndërkombëtar të Turqisë Ataturk gjatë përpjekjes së tyre për të hyrë në vend me pasaporta të rreme.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Tetor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Tetor 2012
1
2
3
4
6
7
9
10
12
13
14
16
17
19
20
21
23
24
26
27
28
29