×
Libia, 18 mars 2011
Autoritetet e Libisë u propozuan qeverive të Turqisë dhe Maltës për të realizuar monitorimin e procesit të respektimit të vendimit mbi armëpushimin në konfliktin me kryengritësit, njofton Agjencia e lajmeve Reuters me referim tek burimi në qeverinë libiane.
Ushtrimi i presionit ndërkombëtar mbi regjimin libian duhet vazhduar, deklaroi Kryetari i Komitetit të
Autoritetet e Libisë ndaluan veprimet luftarake kundër kryengritësve. Për këtë deklaroi sot në Tripoli Ministri i Jashtëm i vendit Mussa Kussa.
Vendet e Perëndimit dhe botës arabe do ta gjykojnë regjimin e Muammar Gaddafit jo
Trupat ruse nuk do të marrin pjesë në operacionin ushtarak kundër Libisë, njoftuan në Ministrinë e mbrojtjes të Federatës Ruse. Ndërkaq mbi synimin e pjesëmarrjes në operacionin ushtarak kundër forcave të Gaddafit shpalli Norvegjia dhe Danimarka.
Autoritetet e Libisë shpallën armëpushim urgjent dhe premtuan respektimin e të drejtave të njeriut.
Libia mbylli hapësirën e vet ajrore për uljen e gjithë avionëve të huaj, njofton agjencia informative Reiter me referim tek organizata europiane për kontrollin e hapësirës ajrore Eurokontroll.
NATO është gati për goditje ajrore në Libi, njoftoi një birim diplomatik n
OKB shpalli për krijimin e zonës së ndalimit të fluturimeve të avionëve të Muammar Gaddafit mbi Libi.
Rusia është e shqetësuar në lidhje me atë, se krijimi i zonave të reja të ndalim fluturimit mbi Libi mund të sjellë në intervencion masiv ushtarak , si rezultat i të cilit do ta përsojë popullsia paqësore.
Këshilli i Sigurimit (KS) i OKB-së miratoi rezolutën e re për Libin
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2011
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2011
6
7
8
12
13
15
17
20
26
27