×
Libia, 9 mars 2011
OKB-ja filloi hetimin e rasteve të shkeljeve të të drejtave të njeriut në Libi.
NATO nuk do të veprojë në Libi pa mandatin përkatës të OKB-së, deklaroi në intervistën e vet dhënë kanalit televiziv britanik “Sky News” Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës së Atlantikut të Veriut Anders Fogh Rasmussen.
Libia u mbyt në shtëllungat e tymit të depove të magazinimit të naftës të përfshira nga flakët. Trupat qeveritare vunë në veprim jo vetëm tanket, por edhe aeroplanët e forcave ushtarako-ajrore.
BE po përpunon sanksione shtesë ndaj Libisë, njoftoi Përfaqësuesja e lartë e BE-së për punët e jashtme dhe politikën e sigurimit Catherine Ashton.
Avioni me të dërguarin e liderit libanez Muammar Gaddafi në bordin e vet u ul në Kairo, njoftoi gazeta italiane “Republica” me referim tek burime në aeroportin e kryeqytetit egjiptian.
Në sfondin e informacionit kontradiktues për luftimet në qytetet libaneze midis ithtarëve dhe kundërshtarëve të Muammar Gaddafit palët këmbejnë deklarata të forta politike.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2011
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2011
6
7
8
12
13
15
17
20
26
27