×
Libia, 5 mars 2011
Trupat e liderit libanez Muamar Gaddafi rifilluan sulmin e vet në qytetin Ez-Zauia, që ndodhet 50 km larg Tripolit. Tanket kanë thyer mbrojtjen e kryengritësve, hynë në rrugët e qytetit dhe filluan të godasin sheshin qendror dhe shtëpitë e banimit.
Me urdhër të Presidentit të Federatës Ruse Ministria për Situatat e Jashtëzakonshme (MSJ) dërgon ndihma humanitare në Tunizi për refugjatët nga Libia.
Ushtarakët britanikë mbajnë në gjendje gatishmërie nënrepartin e Regjimentit Mbretëror në Skoci në lidhje me trazirat në Libi, shkruan gazeta britanike Daily Telegraph.
Në Libi forcat pushtetore dhe opozitare po vazhdojnë luftimet për qytetet me rëndësi strategjike në pjesë të ndryshme të vendit.
Aksione të mëdha proteste organizuan banorët e ishullit Kretë në lidhje me
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2011
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2011
6
7
8
12
13
15
17
20
26
27