×
Libia, 2011
“Pranvera arabe” u bë një nga ngjarjet më të rëndësishme gjeopolitike të vitit 2011. Pasojat e saj janë kontradiktore dhe të paparashikueshme.
Autoritetet e përkohshme të Libisë deklaruan se kanë ndërmend të angazhojn
I Dërguari i posaçëm i presidentit rus për bashkëpunimin me vendet e Afrikës Mihaill Margellov arriti në Tripoli.
Moska e konsideron krejtësisht të papranueshëm përdorimin e “modelit të
Rreth 600 vullnetarë nga Libia mbërritën këto ditë në Siri nëpërmjet territorit të Turqisë për tu bashkuar me “Ushtrinë Çlirimtare Siriane”, e cila po lufton kundër regjimit të Presidentit Bashar al-Assad.
Përleshje të ashpra filluan të mërkurën në mëngjes për shkak të vrasjes nga ushtarët e Këshillit Kalimtar Kombëtar të Libisë të një shoferi, i cili shkaktoi dyshim tek ata.
Në periferi të Tripolit në mes të ushtarëve të Këshillit
Në Tripoli ushtarët e Këshillit Kalimtar Kombëtar kërkojnë rrogat e papaguara.
Qindra ushtarë të Këshillit Kalimtar Kombëtar të Libisë zhvilluan mu në qendër të Tripolit një demonstratë proteste kundër mospagimit në kohë të rrogave.
Siç njoftoi Kreu i Misionit të OKB-së në Libi Jan Martin, nga depot ushtarake të vendit ka humbur një sasi e madhe armësh, meqenëse ato nuk janë marrë nën mbrojtje ashtu siç duhet.
Sot u bë e ditur se kompania ruse e naftës “Gazpromneft” do të vazhdojë punën e vet në Libi. Udhëheqja e re në Tripoli nuk ka asnjë arsye për të rishikuar kontratat e lidhura me kompanitë ruse.
Rusia nuk do të lejojë përsëritjen e skenarit libian në Siri, deklaroi Ministri i Jashtëm i Federatës Ruse Sergei Lavrov. “Ne nuk mbështesim regjimet, ne mbështesim të drejtën ndërkombëtare”, - theksoi Ministri rus.
Qeveria e Nigerisë është e gatshme të bashkëpunojë me Gjykatën Penale Ndërkombëtare dhe të dorëzojë djemtë e Muammar Gaddafi.
Këshilli i Sigurimit i OKB-së miratoi të hënën rezolutën e propozuar nga Rusia mbi armët në Libi.
Sipas njoftimeve të Organizatës së mbrojtjes së të drejtave të njeriut “Human Rights Watch”, ushtarët e Këshillit Kalimtar Kombëtar të Libisë kanë filluar raprezaljet ndaj mbështetësve të ish-Udhëheqësit libian Muammar Gaddafi.
Koalicioni ndërkombëtar po përfundon veprimtarinë e vet ushtarake në Libi. Ndërkohë autoritetet e reja të këtij vendi nuk duan ta lenë NATO-n të largohet prej andej.
Kryetari i Komitetit Ekzekutiv të Këshillit Kalimtar Kombëtar të Libisë Mahmoud Xhibrili konfirmoi praninë e armëve kimike në Libi.
NATO faktikisht i atribuoi vetes të drejtën për të përcaktuar të ardhmen e Libisë, e cila çoi si përfundim në bërjen e zgjedhjes midis tiranit dhe islamizmit.
U rihap qielli për fluturime mbi Libi. Këshilli i Sigurimit i OKB-së me vendimin
I biri i Muammar Gaddafi Seif al-Islam po niset nga Nigeria, ku ka qenë gjatë gjithë ditëve të fundit, për në Mali.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31