×
Era e Kozmonautikës, Qershor 2013
Ekuipazhi i anijes kozmike kineze "Shenzhou-10" u kthye me sukses në Tokë pas një që
Anija kozmike kineze e pilotuar "Shenzhou-10" realizoi një shkëputje të suksesshme nga moduli i ndodhur në orbitë “Tiangong-1".
Rusët e ekuipazhit të Stacionit Kozmik Ndërkombëtar (SKN) 36/37 - inxhinierët Fjodor Jurçihin dhe Aleksandër Misurkin - përfunduan me sukses daljen e planifikuar në kozmos të hapur.
Për herë të parë në historinë e Lojrave dhe kozmonautikës botërore zjarri olimpik në stadium do të ndizet nga flaka, e cila vizitoi kozmosin e hapur.
Inxhinierët e bordit Fjodor Jurçihin dhe Aleksandër Misurkin nga ekuipazhi i Stacionit Kozmik
Pishtari i estafetës së Zjarrit olimpik "Soçi-2014" për herë të
Rusët e ekuipazhit të Stacionit Kozmik Ndërkombëtar (SKN) 36/37 - inxhinierët
Wang Yaping - qytetarja e dytë nga Kina në hapësirën kozmike - zhvilloi në
NASA ka përzgjedhur 8 qytetarë amerikanë, të cilët do të nisen
Modeli i ri i anijes së pilotuar kozmike do të prezantohet në Sallonin ndërkomb
Rusia do të forcojë kapacitetet e veta në sektorin e kozmonautikës, duke përfshirë edhe aspektin e zhvillimeve shkencore, deklaroi sot Presidenti rus Vladimir Putin gjatë një takimi kushtuar 50-vjetorit të fluturimit në kozmos të gruas së parë kozmonaute, Valentina Tereshkova.
Në Rusi dhe në të gjithë botën kremtohet përvjetori i 50-të i fluturimit në kozmos të gruas së parë - Valentina Tereshkova.
3 anëtarët e ekuipazhit të anijes së pilotuar kozmike kineze "Shenzhou-10", pas ankorimit të suksesshëm të kryer në mënyrë automatike, hynë në modulin laboratorik "Tiangong-1", njoftoi Qendra e monitorimit të fluturimeve kozmike e Pekinit.
Anija e pilotuar kozmike kineze "Shenzhou-10" arriti të ankorohej me sukses me modulin e ndodhur në orbitë "Tiangong-1". Më 11 qershor nga kozmodromi Jiuquan, në shkretëtirën Gobi, me ndihmën e raketëmbajtëses "Chang Zheng-2F" startoi anija kozmike "Shenzhou-10".
"Përroskat" enigmatike në shpatet e dunave të Marsit, të zbuluara më parë
Për sjelljen në Tokë të mostrave të dheut nga Marsi apo nga satelitët e tij në fillim të viteve 2020 ka filluar të mendojë seriozisht jo vetëm Agjencia Federale Kozmike e Rusisë “Roskozmos”, por edhe Agjencia Hapësinore Evropiane (European Space Agency, ESA) si dhe NASA.
Sot në Kinë nga kozmodromi Jiuquan në veriperëndim të vendit u lëshua anija e pilotuar kozmike "Shenzhou-10" me tre astronautë në bord. Reportazhi mbi startin e anijes kozmike u transmetua drejtpërsëdrejti nga kanali televiziv qendror kinez.
Kreu i Agjencisë Federale Kozmike të Rusisë, Vladimir Popovkin, deklaroi ditën e martë se misioni shkencor "Phobos-Grunt" mund të ripërtërihet në vitet 2022-2025.
Gjatë fluturimit të anijes së pilotuar kozmike "Shenzhou-10" astronautja Wang Yaping do të zhvillojë
Më 16 qershor do të mbushen plot 50 vjet që nga dita e fluturimit të gruas së parë në kozmos - Valentina Tereshkova. Hapat e parë, rekordet dhe zbulimet janë bërë nga kozmonautet sovjetike dhe ruse.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2013
1
2
4
7
8
9
15
16
17
19
21
22
23
27
28
29
30