×
Era e Kozmonautikës, Mars 2013
Ekuipazhi i anijes kozmike "Soyuz TMA-08" (russ. "Союз ТМА-08М") të premten hyri në Stacionin Kozmik Ndërkombëtar (SKN) rreth 2 orë pas ankorimit me të, njoftoi Qendra e Drejtimit të Fluturimeve.
Raketëmbajtëset e modelit "Proton-M" do të nxirren jashtë përdorimit pasi projekti
Anija kozmike amerikane e mallrave “Dragon SpaceX” do të kthehet sot në Tokë. Kapsula
Raketëmbajtësja "Atlas-5" me satelitin ushtarak amerikan "GEO 2" në bord u lëshua me sukses nga baza e Forcave Ushtarake Detare amerikane në kepin Canaveral në Florida, thuhet në njoftim e publikuar nga faqja e Internetit Space Flight Now.
Kthimi nga Stacioni Kozmik Ndërkombëtar (SKN) i anijes së pilotuar kozmike “Sojuz” do të shtyhet një ditë për shkak të kushteve të pafavorshme të motit, njoftuan në Qendrën e përgatitjes së kozmonautëve me emrin Gagarin.
Agjencia Hapësinore Evropiane dhe Agjencia Federale Kozmike e Rusisë -“Roskozmos” - me disa muaj vones
Në Stacionin Kozmik Ndërkombëtar (SKN) është drejt përfundimit puna e
Programi i luftës kundër rreziqeve kërcënuese kozmike do të zhvillohet në Rusi deri në fund të këtij viti. Kjo u njoftua nga Kreu i Agjencisë Federale Kozmike ruse - “Roskozmos”, Vladimir Popovkin. Gjatë fjalës së marrë në parlament ai tregoi për projektin e krijimit të qendës unike të destinuar për parandalimin dhe luftimin e kërcënimeve kozmike.
Shkencëtarët e NASA-s konfirmojnë se duke depërtuar në thellësi
Njerëzimi në 20 vitet e ardhshme mund të humbasë orbitën gjeostacionare t
Roboti eksplorues i Marsit “Curiosity” i NASA-s u nxorr nga regjimi "sleep mode" dhe po vazhdon të punojë tani në regjim normal, u njoftua në microblog-un zyrtar të aparatit në Twitter.
Sot mund të thuhet me siguri të plotë se dallimi në mes të të ashtuquajturave profesione për meshkuj dhe femra praktikisht është fshirë fare. Femrat janë përfshirë në kryerjen e shërbimit ushtarak, pilotojnë avionët dhe shpesh herë madje janë më të suksesshme në punë se kolegët e tyre meshkuj.
Fatsjellësi i misionit të ri në Stacionin Kozmik Ndërkombëtar, i cili
Sipas të dhënave të Agjencisë aerokozmike amerikane, plazma e tejnxehur, e cila pë
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2013
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2013
2
3
4
9
10
11
16
17
18
19
22
23
24
25
30
31