×
helikopter, Prill 2013
Anëtarët e Këshillit NATO-Rusi javën e ardhshme do të diskutojn
Koreja e Jugut ka rënë dakord të blejë 36 helikopterë luftarakë &ldquo
Duke folur në një seancë të Kongresit Amerikan, kushtuar miratimit të buxhetit ushtarak, Ministri amerikan i Mbrojtjes, Chuck Hagel, deklaroi se vendimi për blerjen e helikopterëve rusë "Mi-17" (russ. "Ми-17") është në interes të popullit afgan.
Në Korenë e Jugut helikopteri “UH-60 Black Hawk” i Forcave Ushtarake Ajrore (FUA) të SHBA-së u rrëzua në afërsi të bazës së trupave të këmbësorisë në kufi me Korenë e Veriut.
Ditën e martë në provincën Nangarhar u rrëzua një helikopter ushtarak i Forcës Ndërkombëtare të Mbështetjes së Sigurisë (ang. International Security Assistence Force, ISAF) në Afganistan, njoftojnë autoritetet lokale.
Një helikopter “Mi-8” u rrëzua në xhunglat peruane, njofton kompania e naftës “Perenco”, të cilës ai i përkiste. Në bordin e tij ndodheshin 13 persona, fati i të cilëve nuk dihet ende.
Së shpejti Mali dhe Rusia mund të nënshkruajnë kontrata për furnizimin e vendit afrikan me helikopterë rusë luftarakë dhe transporti "Mi-35" dhe "Mi-17", autoblinda si dhe armë të lehta e municione.
Në Alaskë u rrëzua një helikopter policie, si rezultat mbetën të vrarë tre persona. Incidenti ndodhi më 30 mars, por u bë i njohur vetëm tani.
Peruja është e gatshme të blejë 24 helikopterë rusë “Mi-171” me një shumë të përgjithshme prej 406.8 milionë $, për t’i përdorur ata në luftën kundër trafikut të drogës dhe terrorizmit.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2013
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2013
3
4
5
6
7
10
11
12
13
14
15
18
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30