×
helikopter, 2013

Autoritetet e Perusë kanë shpallur publikisht mbi përfundimin e negociatave me Rusinë për blerjen e helikopterëve ushtarakë të transportit të tipit "Mi-171SH" (russ "Ми-171Ш"). Kontrata është lidhur për 24 makina të tilla fluturuese, ndërsa kosto e saj rezulton të jetë një gjysmë miliardë $.

Një helikopter kërkimor australian natën në të gdhirë të së hënës kreu një ulje emergjente në Antarktidë. Si rezultat, 3 persona u plagosën.

Persona të paidentifikuar qëlluan me armë në Afganistan një helikopter rus, i cili punon me kontratë për OKB-në.

Qeveria e Indisë vendosi të prishë kontratën me kompaninë "Agusta Westland" (filial i grupit industrial italian "Finmeccanica") në sfondin e hetimit në vazhdim të çështjes që ka të bëjë me mitmarrjen për nënshkrimin e saj.

Ministrai amerikane e Mbrojtjes anuloi blerjen e 15 helikopterëve rusë "Mi – 17" për ushtrinë afgane nën presionin e Kongresit.

Natën në të gdhirë të së premtes 4 helikopterë rusë "Mi-35" mbërritën në portin e Irakut Umm Qasr, thuhet në faqen zyrtare të Kryeministrit të Irakut, Nouri Al-Maliki, në Facebook.

Të dy pilotët e helikopterit "Ka-52", të rrëzuar në juglindje të Moskës, janë hospitalizuar.

Në juglindje të Moskës u rrëzua një helikopter, njoftuan organet e zbatimit të ligjit të kryeqytetit.

Së shpejti Rusia do të dërgojë në Brazil partinë e fundit të helikopterëve "Mi-35" sipas kontratës së vitit 2008, njoftoi Drejtori i Shërbimit Federal rus për Bashkëpunimin Tekniko-Ushtarak Aleksandër Fomin.

Rusia i propozoi Perusë blerjen e helikopterëve rusë "Mi-171Sh", si dhe të automjeteve të blinduara, njoftoi të enjten Kreu i Shërbimit Federal për Bashkëpunimin Tekniko-Ushtarak Aleksandër Fomin.

Rusia i propozoi Perusë hapjen në këtë vend të një qendre shërbimi për riparimin dhe mirëmbajtjen e helikopterëve të prodhimit rus dhe sovjetik, të blerë në Amerikën Latine, njoftoi të mërkurën Zëvendësministri rus i Mbrojtjes pas përfundimit të takimit të ministrave të mbrojtjes të Rusisë dhe Perusë.

Një helikopter u rrëzua në Tajvan, duke u përplasur në një mal.

Të mërkurën kryengritësit irakianë arritën të rrëzonin një helikopter ushtarak me një ekuipazh prej katër personash 200 km nga Bagdadi, njoftuan disa burime në policinë dhe ushtrinë irakene.

Militantët rrëzuan sot një helikopter të Forcave Ushtarake Ajrore të Irakut.

Të hënën në Emiratet e Bashkuara Arabe gjatë stërvitjeve rutinë u rrëzua një helikopter, njoftoi Komanda e Forcave të Armatosura të vendit.

Helikopteri ushtarak sirian që u rrëzua të hënën në kufirin siriano-turk, po kryente një mision zbulimi dhe shkeli aksidentalisht hapësirën ajrore të Turqisë, thuhet në deklaratën e Forcave të Armatosura siriane.

Në zonën Dolinskij të qarkut të Sahalinit u rrëzua një helikopter Mi-2, në bordin e të cilit ndodheshin tre persona. 

SH.A "Helikopterët e Rusisë" nënshkroi kontrata për furnizimin me helikopterë civilë të prodhuar prej saj me Kinën dhe Brazilin.

Kompania "Helikopterët e Rusisë" planifikon që deri në vitin 2020 të prodhojë 870 helikopterë me vlerë gati 9 miliardë euro, më shumë se 200 prej tyre - për eksport.

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin më 22 gusht do të shkojë me një vizitë pune në Qarkun e Rostov-it, ku do të vizitojë uzinën e helikopterëve "Rostvertol" - ndërmarrjen e holdingut "Helikopterët e Rusisë" (russ. "Вертолёты России").

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
4
5
6
7
9
12
13
14
15
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31