×
helikopter, 2011
Rusia i dorëzoi Afganistanit 9 helikopterët e parë Mi-17B5. Edhe 12 helikopterë t
Helikopteri i transportit Mi-26, një nga helikopterët më të mëdhenj transportues n
Parku i aviacionit rus u pajis me Mi-26 - helikopterët e prodhimit serik më të m
Rusia do ti dorëzojë këto ditët e afërta 3 helikopter
Helikopteri shumë-qëllimor rus Ka-32A11BC në nëntor u certifikua në Brazil, njoftoi
Në jugperëndim të Bjellorusisë, në rajonin e aerodromit Pruzhani (rajoni i Brestit) më 29 nëntor gjatë kohës së uljes u rrëzua një helikopter ushtarak.
Helikopteri Mi-8 u përfshi nga një stuhi e fuqishme bore. Atij i është dëmtuar pjesa e përparme e shasisë dhe një pjesë e kabinës së pilotit. Në bordin e helikopretit ndodheshin 25 persona.
Kompania ukrainase “Motor Sich” nënshkroi një kontratë me kompaninë “Helikopterë
Të martën në Republikën e Kongos u rrëzua helikopteri Mi-8. Si rezultat i aksidentit ajror gjeti vdekjen piloti rus, ndërsa tre personat që u ndodhën në bordin e tij morrën trauma të lehta.
Portofoli i porosive për helikopterë të prodhimit rus përfshin 1000 njësi
Deri në fund të këtij viti Rusia është e gatshme për ti vërë në dispozicion Afganistanit partinë e parë të helikopterëve të serisë Mi-17.
Pesë persona gjetën vdekjen të enjten në një aksident ajror në malet e ishullit Hawaian - Malokai: gjatë një ekskursioni 45-minutësh u rrëzua helikopteri me turistë amerikanë në bord.
Sot në Gorni Altai (Siberi) gjatë kërkimit të fragmenteve të anijes kozmike të transportimit të mallrave “Progress” u gjet helikopteri Mi-2, i cili u rrëzua në vitin 1975.
Në mbrëmjen e 29 gushtit në Karaçaievo-Çerkesia (Republika e Federatë
Kompania “Helikopterët e Rusisë” në Sallonin Ndërkombëtar të
Rusia përfundoi konsolidimin e industrisë së aviacionit dhe ka përcaktuar tashmë degën avia-kozmike si prioritet absolut strategjik në zhvillimin e vet.
Në Sallonin Ndërkombëtar të Aviacionit “MAKS-2011”, i cili u hap më 16 gusht në qytetin periferik të Moskës - Zhukovski, është nënshkruar tashmë një numër impresionues kontratash.
Korporata e Bashkuar Ruse e Ndërtuesve të Aeroplanëve në kuadër t
Më 16 gusht në qytetin periferik të Moskës - Zhukovski u hap Salloni i X Ndërkombëtar i Aviacionit “MAKS-2011”. Ai premton të bëhet rekord sipas të gjithë treguesve.
Autoritetet pakistaneze lejuan ekspertët ushtarakë kinezë të njihen me sekretet e helikopterit amerikan, i cili u rrëzua gjatë zhvllimit të operacionit për likuidimin e terroristit «№ 1» Osama bin Laden.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31