×
Ishujt Kurile

Çfarë krijese do të përfitohet nëse do të kombinojmë bukurinë dhe butësinë e maces me besnikërinë dhe aftësinë e qenit për trajnim (përgatitje)? Nga kryqëzimi i këtyre karakteritikave do të marrim Bobtail-in e Kurileve. Vendlindja e kësaj race të rrallë të maceve janë Ishujt Kurile të vendosura në Lindjen e Largët Ruse, pranë Japonisë. Bobtail-in e Kurileve shpesh e quajnë "qeni i vogël i Kurileve". Ose "rrëqebulli i vogël shtëpiak" - për shkak të këmbëve të prapme, të cilat janë më të gjata se të përparmet, dhe bishtit mjaft elegant, simpatik.

Erërat e uraganit nxorrën në bregun e pjesës jugore të ishullit Iturup (Kurilet e Mesme) anijen e mallrave "Livadia".

Një tërmet me magnitudë 5.5 ballë u regjistrua natën në të gdhirë të së mërkurës rreth 143 km në lindje të pjesës veriore të ishullit Iturup.

Moska ka paralajmëruar Tokion se mund të kufizojë udhëtimet e zyrtarëve japonezë në Ishujt Kurile, në qoftë se ata nuk do të përmbahen nga lëshimi i deklaratave publike mbi problemin territorial pas vizitës në territorin e Rusisë, thuhet në njoftimin e Ministrisë rusë të punëve të Jashtme.

Më shumë se 200 lloje të reja gjallesash detare zbuluan shkencëtarët nga Rusia dhe Gjermania gjatë dy ekspeditave të përbashkëta shkencoro-kërkimore në Detin e Japonisë dhe brigjet e ishujve Kurile.

Në Moskë ditën e hënë do të zhvillohen bisedimet midis Rusisë dhe Japonisë në nivel të zëvendësministrave të jashtëm.

Ministri japonez për Çështjet e Territoreve Veriore, Ichita Yamamoto, do të vizitojë ishujt rusë të Kurileve të Jugut - Kunashir dhe Iturup - në kuadër të programit të shkëmbimit pa viza.

Në ishullin rus Kunashir mbërriti pa viza një grup japonezësh, ish-banorë të ishujve Kurile dhe pasardhës të tyre.
Më 29 prill Presidenti rus, Vladimir Putin, zhvilloi bisedime me Kryeministrin japonez Shinzo Abe, i cili ndodhet aktualisht me një vizitë zyrtare në Moskë. Ata diskutuan çëshjet e bashkëpunimit ekonomik, situatën në rajonin e Azi-Paqësorit si edhe problemet më nevralgjike në agjendën ndërkombëtare.
Tërmeti i fuqishëm, që ra të premten në afërsi t
Në Ishullin Iturup (Ishujt e Kurileve të Jugut, Lindja e Largët e Rusisë) ndodhi
Goditja e parë në rajonin e Ishujve Kurilet Veriore me magnitudë 6.7 ballë u regjistrua në mbrëmje vonë. Epiqendra e lëkundjes sizmike është regjistruar 106 km larg nga qyteti Kurilsku Verior (ishulli Paramushir).
Të enjten 2 avionë gjuajtës rusë shkelën hapësirën ajrore të Japonisë mbi ujërat territoriale pranë ishullit Rishiri të provincës së Hokkaido-s, deklaroi Tokio zyrtare.
Përgjatë linjës së brigjeve të Ishujve Kurile ra një të
Viti 2012 u bë me të vërtetë vendimtar për shumë konflikte territoriale. Edhe pse momenti i pajtimit të disa vendeve është ende fort i largët, më në fund u bë e qartë se cila është arsyeja pse grinden e konfliktojnë shtetet. Në bazë të çdo konflikti qëndrojnë ekonomia dhe lufta për minerale të dobishme.
Sizmiologët regjistruan një tërmet me magnitudë 5.4, që ra në Oqeanin Paqësor pranë ishujve Kurilet Veriore. Epiqendra e tërmetit ndodhej rreth 400 kilometra në jug të rajonit Petropavllovsk-Kamçatskij.
Tajfuni "Dzhelavat", që gjëmonte në rajonin e ishullit japonez Hokkaidō, po drejtohet drejt Ishujve Kurile me një shpejtësi prej 75 km/h. Viktimat të tij u bënë tashmë 2 persona - në Prefekturat Okinawa dhe Mie.
Për shkak të shirave të rrëmbyeshëm në ishullin Iturup të vargut të Kurileve ndodhi erupsioni i vullkanit Ivani i Tmerrshëm, njoftoi të enjten shërbimi për shtyp i Departamentit rajonal të Ministrisë së Situatave të Jashtëzakonshme.
Zoopsikologët (zoopsychologists) e Universitetit Shtetëror të Moskës “Lomonosov” (MGU) janë duke studiuar aftësitë intelektuale të sorrave sqepmëdha të Ishujve Kurilet Jugore. Projekti, i drejtuar për studimin e sjelljes sociale të një popullate të vetme të këtyre zogjve, po realizohet për herë të parë.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31