×
ngushëllime, 2013

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov la një shënim në Librin e ngushëllimeve, që u hap në Ambasadën e Republikës së Afrikës së Jugut në Moskë, në lidhje me vdekjen e Nelson Mandelës.

Presidenti rus Vladimir Putin ka shprehur ngushëllimet e tij të thella për vdekjen e Nelson Mandelës - Liderit kohëgjatë të Republikës së Afrikës së Jugut dhe njërit prej politikanëve më të mëdhenj të kohës sonë, njoftoi shërbimi për shtyp i Kremlinit.

Ambasada e Afrikës së Jugut në Moskë hapi Librin e ngushëllimeve në lidhje me vdekjen e Udhëheqësit të lëvizjes kundër regjimit të Aparteidit dhe Presidentit të parë me ngjyrë të Afrikës së Jugut Nelson Mandela, njoftoi misioni diplomatik. Flamujt që valëviten mbi godinën e Ambasadës janë ulur në gjysmë shtizë.

Në Republikën e Tartarstani sot është shpallur ditë zie për viktimat e aksidentit ajror që ndodhi në aeroportin ndërkombëtar "Kazan". Të dielën, më 17 nëntor, aeroplani "Boeing-737-500" u rrëzua gjatë kohës së aterimit në aerodrom. Si rezultat i kësaj katastrofe ajrore gjetën vdekjen të gjithë personat që ndodheshin në bordin e tij: 44 pasagjerët dhe 6 anëtarët e ekuipazhit.

Rusia është e gatshme t’i ofrojë ndihmë Filipineve për të kapërcyer pasojat e fatkeqësisë natyrore që goditi vendin, deklaroi Ministri i Punëve të Jashtme i Rusisë, Sergei Lavrov.

"Rusia ndan me popullin miqësor të Spanjës hidhërimin për fatkeqësinë që e goditi atë", - deklaroi Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin.

Presidenti rus Vladimir Putin i shprehu ngushëllimet e veta Presidentit iranian Mahmoud Ahmadinejad lidhur me tërmetin që ra në juglindje të vendit dhe deklaroi mbi gatishmërinë për të ndihmuar vendin në kapërcimin e pasojave të fatkeqësisë natyrore.
Të hënën në mëngjes Ambasadori i SHBA-së në Rusi, Michael McFaul, falenderoi në mikroblogun e tij në Twitter të gjithë qytetarët rusë, që shprehën ngushëllimet e tyre në lidhje me tragjedinë në Boston.
Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, i dërgoi një telegram ngushëllimi Presidentit amerikan, Barack Obama, në lidhje me aktin terrorist në Boston.
Presidenti i Sirisë Bashar Al-Assad shprehu ngushëllimet e veta në lidhje me vdekjen e Liderit të Venezuelës, Hugo Chavez, duke deklaruar se vdekja e tij është "një humbje e madhe" për atë personalisht dhe për gjithë popullin sirian.
Presidenti i Rusisë Vladimir Putin i shprehu ngushëllimet e tij të thella Zëvend
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31