×
përvjetor

Sot mbush plot 100 vjet Sirena prej bronzi në Kopenhagen, e cila hyn në dhjetëshen e monumenteve më të famshme të botës.

Plot një çerek shekulli më parë, më 20 gusht të vitit 1988, hyri në fuqi armëpushimi mes Irakut dhe Iranit. Përfundoi lufta e përgjakshme 8-vjeçare. Sipas mendimit të ekspertëve, asnjëra nga palët ndërluftuese nuk e arriti fitoren e pakushtëzuar.

Në prag të përvjetorit të pestë të fillimit të agresionit të Gjeorgjisë kundër Osetisë së Jugut, Presidenti i Republikës së Abhazisë (Abkhazisë) Aleksandër Ankvab dha një intervistë telefonike për Radiokompaninë "Zëri i Rusisë".

Kryqëzori legjendar "Aurora" (russ. “Аврора”) kremton 110-vjetorin e hyrjes së vet në formacionin luftarak të Skuadronit të Flotës Perandorake Ruse të Oqeanit Paqësor. Por i famshëm u bë ai jo për meritat e tij luftarake apo fitoret në beteja, por për sinjalizimin e fillimit të Kryengritjes së armatosur të Tetorit dhe mësymjen e Pallatit të Dimrit.

Sot (më 24 korrik) në Rusi filluan ceremonitë solemne të kremtimit të 1025-përvjetorit të Pagëzimit të Rusisë. Në katedralen kryesore të vendit - Tempullin e Krishtit Shpëtimtar - Kreu i Kishës Orthodhokse Ruse, Patriarku Kirill, kryesoi Liturgjinë Hyjnore (Θεία Λειτουργία - Thía Liturgjía, që quhet edhe Mesha Hyjnore).

Ditën e hënë në Republikë u mbajtën ceremonitë përkujtimore me rastin e përvjetorit të 19-të të vdekjes së themeluesit të Koresë së Veriut, Kim Il-Sung.

Sot, më 26 prill, mbushen plot 27 vjet që nga dita e katastrofës së tmerrshme në elektrostacionin atomik të Çernobilit.
Kryeministri i Libisë Ali Zeidan më 11 shkurt njoftoi se vendi do të mbyllë kufijtë e vet me Egjiptin dhe Tunizinë për pesë ditë, nga 14 deri më 18 shkurt.
Dhjetëra mijëra njerëz në Rripin e Gazës morrën
Me iniciativë të Institutit të Sllavistikës të Akademisë së Shkencave të Federatës Ruse dhe me mbështetje të Ambasadës së Republikës së Shqipërisë në FR u zhvillua me dt. 4 dhjetor, në ambjentet e këtij Instituti në Moskë, një konferencë shkencore me temë: “Pavarësia e Shqipërisë në konteksin mbarëballkanik”.
Sot në ditën përkujtimore dhe të zisë Presidenti rus Vladimir Putin nderoi kujtimin e të rënëve në Luftën e Madhe Patriotike.
Shkencëtari i famshëm rus Evgeni Velihov kremton 75 vjetorin e vet. Velihov është
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31