×
festival kinematografik

Grand Prix i Festivalit të 11-të Ndërkombëtar të Filmit "Pacific Meridian" në Vlladivostok iu dha filmit të Singaporit "Iloilo" të regjizorit, Anthony Chen.

Festivali i 3-të Ndërkombëtar i Filmit "Skaji i botës" (ndryshe "Fundi i Botës") startoi sot në Juzhno-Sahalinsk - qendra administrative e ishullit Sahalin që ndodhet në Lindjen e Largët të Rusisë.

Filmi rus "Major" i regjizorit Juri Bikov u shpall fitues i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Shanghai.
Sot në Moskë do të hapet Festivali i 35-të Ndërkombëtar Kinematografik i Moskës. Ceremonia do të mbahet në kinoteatrin e rikonstruktuar "Rusia" (russ.
"Palmën e Artë" ("Palme d'Or") të edicionit të 66-të të Festivalit
Regjisori dhe producenti i famshëm amerikan Steven Spielberg do të kryesojë jurinë e Festivalit të 66-të të Filmit në Kanë, i cili këtë vit do të zhvillohet nga data15-26 maj.
Dy filma rusë marrin pjesë në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Berlin, i cili u hap sot. Në konkursin kryesor u përfshi filmi i regjisorit Boris Hlebnikov me titull "Një jetë e gjatë dhe e lumtur" (russ.
“Premiera moskovite” - kështu quhet festivali i filmit që kinematografistët rusë ofrojnë për banorët e kryeqytetit në prag të festës së Ditës së Moskës (24 gusht - 2 shtator). Festivali i sivjetshëm është jubilar në dhjetëvjetorin e tij. Në programin konkurrues do të paraqiten 29 filma për të rritur dhe 22 për fëmijë, prodhimet më të mira të xhiruara në Rusi këto kohët e fundit.
Emir Kusturica erdhi në Moskë për pjesëmarrje në hapjen e Javës së Filmit serb. Filmi i tij “Macja e zezë, maçoku i bardhë” do të hapë programin e këtij mini-festivali.
Në Festivalin Kinematografik të Kanës u hap pavijoni rus. Në kuadër të prezantimit të titulluar “Në fokus - kinematografia e re ruse” atje do të paraqiten filmat më të rinj të regjisorëve rusë Aleksei Andrianov, Andrei Marmontov, Kirill Mihanovskij, Nikollai Homeriki.
Në Shën Petersburg u hap Festivali “Vivat kinematografia e Rusisë!”. Në ceremonin
  Në kryeqytetin e Lojrave Olimpike Dimërore-2014-në qytetin rus të Detit të Zi Soçi-të dielën më 5 qershor do të hapet festivali kinematografik "Kinotavër".
Festivali i filmit arkivor «Белые столбы» ("Kolonat e Bardha") do të hapet pë
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2018
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30