×
Tunizia, 2011
“Pranvera arabe” u bë një nga ngjarjet më të rëndësishme gjeopolitike të vitit 2011. Pasojat e saj janë kontradiktore dhe të paparashikueshme.
Islamistët tunizianë po festojnë fitoren e vet të parë. Në vend u nxorrën përfundimet e zgjedhjeve në Asamblenë Kushtetuese.
Rusia përshëndeti zgjedhjet për Kuvendin Kushtetues Kombëtar që u zhvilluan të dielën e fundit në Tunizi.
Kryengritësit libianë sulmuan pozicionet e ushtrisë së Gaddafit përgjatë kufit me Tunizinë. Qëllim i sulmit ishte bllokimi i rrugës kryeqytetit të Libisë për daljen në autostradën që çon në vendin fqinj.
Ngjarjet që po ndodhin në botën arabe e detyruan Zvicrën të shkelë fshehtësinë e depozitave bankare.
Trupat libiane, besnike të Muammar Gaddafit, hynë 1 kilometër në thellësi të Tunizisë duke ndjekur këmba-këmbës kryengritësit në territorin e saj.
Pas shfaqjes së informacionit zyrtar në siten e MPJ të Federatës Ruse, që
Me urdhër të Presidentit të Federatës Ruse Ministria për Situatat e Jashtëzakonshme (MSJ) dërgon ndihma humanitare në Tunizi për refugjatët nga Libia.
Kështjella në jug të Tripolit, ku është barrikaduar aktualisht Muammar Abu Minyar al-Gaddafi, duke gjykuar nga të gjitha, vazhdon të mbetet kalaja e fundit e regjimit të tij.
BE do të organizojë një konferencë ndërkombëtare për situatën në veri të Afrikës dhe Lindjes së Mesme.
Krerët e MPJ dhe MPB të Italisë, përkatësisht Franco Frattini dhe Roberto Maroni iu drejtuan Bashkimit Europian me thirrjen për zhvillimin e mbledhjes së jashtëzakoshme në nivel ministrash në lidhje me rritjen e theksuar të fluksit të refugjatëve nga Tunizia.
Tronditjet e trazirat në vendet e Afrikës Veriore goditën rikoshet mbi Bashkimin Europian. “Europa unike” u përball me rritjen e fluksit të migracionit klandestin. Të parat që e ndjenë atë ishin shtetet mesdhetare, në veçanti Italia.
Qeveria e Italisë iu drejtua BE për ndihmë financiare me qëllim që të mund të përballojë pranimin e mijëra refugjatëve nga Tunizia.
Dhoma e Lartë e parlamentit të Tunizisë miratoi projekt ligjin mbi vendosjen e drejtimit të drejtpërdrejtë presidencial në vend.
Rusët, të cilët dëshiruan të largoheshin nga Tunizia, u kthyen në shtëpi. Të martën në mbrëmje avioni i kompanisë ajrore “Nouvelair” u ul në aeroportin kryeqytetas Domodedovo me 101 pasagjerë në bordin e vet.
Në Tunizi veprimet e qeverisë së unitetit kombëtar ndikuan pozitivisht në situatën e krijuar në Tunizi.
Kryeqyteti i Tunizisë pas disa ditë trazirash dhe përleshjesh e rrëmuje gradualisht po rikthehet tek jeta normale. Për këtë njoftoi Kanali televiziv “Al Jazeera”. Rifilloi pazari në tregje, nisën të hapen dyqanet.
Natën e sotme në Moskë nga Tunizi , ku ndodhi një grusht shteti, mbë
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31