×
ambasada, 2013

Ministria e Jashtme e Polonisë vendosi t’i drejtohet Këshillit të Ministrave me kërkesën për akordimin e fondeve me qëllim të mbulimit të dëmeve të shkaktuara Ambasadës ruse gjatë "Marshimit të Pavarësisë" më 11 nëntor të këtij viti, njoftoi të mërkurën Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme polake, Marcin Wojciechowski.

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov la një shënim në Librin e ngushëllimeve, që u hap në Ambasadën e Republikës së Afrikës së Jugut në Moskë, në lidhje me vdekjen e Nelson Mandelës.

Ambasada e Afrikës së Jugut në Moskë hapi Librin e ngushëllimeve në lidhje me vdekjen e Udhëheqësit të lëvizjes kundër regjimit të Aparteidit dhe Presidentit të parë me ngjyrë të Afrikës së Jugut Nelson Mandela, njoftoi misioni diplomatik. Flamujt që valëviten mbi godinën e Ambasadës janë ulur në gjysmë shtizë.

Këto ditët e fundit Ambasadori rus Ivan Mollotkov deklaroi se deri para fundit të vitit në Libi do të niset "grupi pararojë", i cili do të merret me çështjen e rikthimit të Ambasadës së Rusisë në këtë vend. Diplomatët rusë u larguan nga Tripoli në tetor, kur në kryeqytetin e Libisë filluan përleshjet ndërmjet grupeve të armatosura.

Në Internetin italian u duk lajmi mbi mbylljen e mundshme të Ambasadës së SHBA-së në Selinë e Shenjtë. Nga shumëkush ai u perceptua si një "shuplakë në fytyrë Vatikanit".

Granatimet e Ambasadës së Federatës Ruse në Damask janë akt terrorist, deklaruan në OKB. Anëtarët e Këshillit të Sigurimit kujtuan parimin e paprekshmërisë së misioneve diplomatike dhe bënë thirrje për t’i sjellë përpara drejtësisë përgjegjësit për këtë akt vandal. Në deklaratën zyrtare të Departamentit amerikan të Shtetit gjithashtu dënohen "të gjitha sulmet ndaj personave dhe objekteve të mbrojtura me të drejtën ndërkombëtare".

Këshilli i Sigurimit i OKB-së dënoi sulmin me minahedhës ndaj Ambasadës ruse në Damask, duke e barazuar atë me një sulm terrorist.

Ambasada ruse në Damask iu nënshtrua një sulmi me minahedhës, viktima dhe të dëmtuar të tjerë fatmirësisht nuk ka, njoftoi ditën e enjte një përfaqësues i misionit diplomatik.

Autoritetet në Varshavë nuk pranuan të paguajnë për dëmin e shkaktuar godinës së Ambasadës së Federatës Ruse gjatë marshimit të ekstremistëve të djathtë më 11 nëntor të vitit 2013.

Dy predha minahedhësi shpërthyen sot pranë kompleksit sportiv në autostradën Rukn ad-Din, 300 metra larg Ambasadës ruse në Damask.

Dy shpërthime të fuqishme buçitën sot në Bejrut pranë ambasadës iraniane.

Të paktën dy raketa u lëshuan në drejtim të kryeqytetit libanez Bejrut, njëra prej tyre goditi Ambasadën iraniane, njofton një burim në Shërbimin e Sigurisë të vendit.

Çështja e sulmeve mbi ambasadat në Varshavë dhe në Moskë duhet të mbyllet sa më shpejt që të jetë e mundur, pa e zgjatur konfliktin, deklaroi Kryeministri i Polonisë, Donald Tusk, në një konferencë për shtyp.

Incidenti pranë Ambasadës polake në Moskë nuk mund të krahasohet me barbarizmin e demonstruar ndaj Ambasadën ruse në Varshavë, deklaruan sot në Ministrinë e Jashtme të Rusisë.

Tre aktivistët e Partisë së paregjistruar Kombëtare Bolshevike "Rusia Tjetër" u dënuan me 15 ditë heqje lirie për aksionin e protestës pranë Ambasadës polake në Moskë.

Prokurorët polakë i paraqitën aktakuzën pjesëmarrësit në demonstratën e organizuar në Ditën e Pavarësisë së Polonisë, i cili është i dyshuar për vënien e zjarrit kabinës së policisë pranë Ambasadës së Federatës Ruse.

Partia opozitare "Ligj dhe Drejtësi" nxit në Poloni histerinë antiruse, deklaroi përfaqësuesi i qeverisë polake, Pavel Gras.

Ambasadori i Rusisë në Varshavë, Aleksandër Aleksejev, po jep shpjegime në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Polonisë në lidhje me incidentin e ndodhur pranë Ambasadës së Polonisë në Moskë, njoftoi ditën e mërkurë sekretari për shtyp i Ministrisë.

Në Varshavë më 11 nëntor gjatë kremtimit të Ditës së Pavarësisë u krye një sulm ndaj Ambasadës së Federatës Ruse.

Tre persona u arrestuan në qendër të Moskës për shkelje të rendit publik. Një burim në organet e zbatimit të ligjit të qytetit rrëfeu se djemtë e rinj u arrestuan për shkak se të mërkurën pasdite goditën ndërtesën e Ambasadës polake në Moskë me petarda.

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31