×
gjuajtës, Qershor 2013
Një gjuajtës F-16 u rrëzua dhe shpërtheu në qytetin amerikan të Glendale (shteti i Arizona-s). Fragmentet e avionit janë shpërndarë në rrugët që ndodhen pranë vendit të rrëzimit.
Rusia do të furnizojë Kinën me një parti të gjuajtësve të rinj multifunksionalë “Su-35” (russ. "Су-35").
Salloni më i vjetër ndërkombëtar i teknikës së aviacionit dhe asaj kozmike në Le Bourget të Francës për të pesëdhjetën herë me radhë po hap qiellin e vet për mysafirët e huaj. Mbi risitë që do t’u demonstrohen shikuesve në këtë Sallon Radiokompanisë "Zëri i Rusisë" i treguan ekspertët.
Një gjuajtës i Forcave Ushtarake Ajrore të Emirateve të Bashkuara Arabe u rrë
Gjuajtësi i ri multifunksional rus "Su-35S" (russ. "Су-35С") fluturoi nga aeroporti Zhukovskij në periferi
Po vazhdojnë testimet e prototipave të gjuajtësit rus të brezit të 5-të "T-50", të njohur gjithashtu si "Kompleksi perspektiv i aviacionit sulmues" (PAK-FA), i cili është zhvilluar nga "OKB Sukhoi".
Presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi një urdhëresë që autorizon demonstrimin e gjuajtësit multifunksional rus "Su-35S" (russ.
Sot një gjuajtës "MiG-21" i Forcave Ushtarake Ajrore të Indisë u rrëzua në qarkun e Barmer në shtetin veriperëndimor indian të Rajasthan-it. Piloti arriti të katapultohej.
SHBA-ja do të dërgojë në Jordani gjuajtësit e vet “F-16” dhe një bateri të komplekseve raketore kundërajrore “Patriot”. "Ata do të dërgohen në Jordani për të marrë pjesë në stërvitjet ushtarake vjetore.
Në Moskë po zhvillohen bisedimet në lidhje me afatin dhe vëllimin e furnizimeve në Siri të gjuajtësve multifunksionalë “MiG-29M/M2” (russ.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2013
1
2
5
6
8
9
10
11
12
15
16
18
19
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30