×
gjuajtës, Maj 2013
Rusia planifon furnizimin e gjuajtësve “MiG-29 M/M2” (russ "МиГ-29 M/M2") në Siri, njofton Agjencia RIA Lajmet. Numri i saktë i avionëve nuk dihet ende, por ka informacion se ata do jenë më shumë se 10 syresh.
Rusia do t’i japë një kredi Serbisë për blerjen e armatimeve dhe
Gjuajtësi i Forcave Ushtarake Ajrore të SHBA-së “F-15” ka rënë sot në det në afërsi të rajonit të ishullit jugor japonez Okinawa.
Gjuajtësit britanikë po shoqërojnë avionin e "Pakistan International Airlines", të drejtuar p
"4 gjuajtës turq, dy "RF-4" dhe dy "F-16", hynë në zonën e përgjegjësisë të fluturimeve të Athinës në zonën Samosi Jugor.
Sot gjatë një fluturimi trajnimi rutinë në Tajvan u rrëzua një avion
Një gjuajtës “F-16” u rrëzua në rajonin jugperëndimor të Qarkut Chiayi në Tajvan gjatë provave të fluturimit, thuhet në një deklaratë të departamentit ushtarak të ishullit të Tajvanit.
Ekipet e shpëtimit gjetën fragmentet e gjuajtësit turk, i cili u zhduk në kufirin me Sirinë, si dhe trupin e pilotit të vdekur. Informacioni u përcoll nga Guvernatori i provincës së Osmaniye, Celalettin Cerrash.
Një gjuajtës turk "F-16" u rrëzua në provincën e Osmaniye, 40 km nga kufiri sirian. Fjalët e fundit që u tha piloti shërbimeve të dispeçerisë ajrore në terren ishin se ai do të katapultohej.
Një gjuajtës i Forcave Ushtarake Ajrore të Jemenit u rrëzua sot në jug të qytetit Sana’a. Siç njoftohet, aeroplani ra në një lagje të banuar të qytetit.
Komanda turke humbi lidhjen me një aeroplan ushtarak në jug të vendit, jo shumë larg kufirit sirian, njofton botimi turk “Hurriyet”. Sipas të dhënave të Agjencisë Reuters, ka humbur kontakti me gjuajtësin “F-16”. Detaje të tjera nuk bëhen të ditura.
Ditën e mërkurë rebelët sirianë arritën të godasin
Me Nënkolonelin Xhorxhe Aniçiç (Djordje Aničić) unë u takova në vitin 2009, kur po përgatisja një film dokumentar mbi Operacionin "Engjëlli mëshirues" (Operation "Merciful Angel").
Serbia ka në plan të blejë gjuajtës rusë të modelit "MiG-29M2" (russ.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2013
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2013
1
2
3
4
5
9
10
11
12
16
17
18
19
21
22
25
26
27
29
30