×
gjuajtës

Forcat Ushtarake Ajrore të Rusisë kanë marrë avionin gjuajtës të brezit të pestë "T-50" për zhvillimin e testeve shtetërore, njoftoi të premten për gazetarët shërbimi për shtyp i kompanisë prodhuese "Sukhoi".

Indonezia po shqyrton mundësinë e blerjes në Rusi të 16 avionëve gjuajtës të modelit "Su-35"(russ. "Су-35"), të cilët në perspektivë do të mund të zëvendësojnë ata të vjetëruar "F-5 Tiger II", njofton Defense News.

Të martën në aerodromin e qarkut të Brestit u zhvillua ceremonia e hyrjes në dezhurn të përbashkët luftarak të avionëve gjuajtës rusë dhe bjellorusë të modelit "Su-27".

Ministria e Mbrojtjes e Koresë së Jugut porositi në SHBA modernizimin e gjuajtësit "KF-16C/D Block 52 Fighting Falcon".

Sistemet raketore siriane të mbrojtjes kundërajrore morrën në shenjë një gjuajtës "F-16" të Forcave Ushtarake Ajorore turke, i cili po kryente një fluturim të planifikuar mbi krahinën turke të Hatay, dhe e mbajtën atë në shënjestër për 20 sekonda, njoftoi Shtabi i përgjithshëm i Ushtrisë turke.

Katër gjuajtësit e parë "MiG-29K" dhe "MiG-29KUB" u bënë pjesë e armatimeve të aviacionit detar rus.

Japonia ngriti në ajër gjuajtësit e vet "F-2" për kapjen e avionit të Forcave Ushtarake Ajrore të Rusisë, i cili fluturoi sot mbi ujërat e Detit të Japonisë.

Natën e kaluar 6 avionë të Forcave Ushtarake Ajrore izraelite, duke fluturuar nëpërmjet territorit libanez, goditën bazën e mbrojtjes ajrore në rajonin e qytetit port sirian Latakia, njoftuan mediat libaneze.

Prototipi i pestë i gjuajtësit me mjaft perspektivë të aviacionit taktik "T-50" (PAK FA) më 27 tetor të vitit 2013 kreu fluturimin e vet të parë.

Në Zvicër u rrëzua një gjuajtës "F/A-18", njoftuan mediat lokale.

Filluan testimet e fluturimeve të gjuajtësve të rinj të kuvertës "MiG-29K/KUB" të destinuara për Flotën Ushtarake Detare të Rusisë.

Delegacioni rus në bisedimet në Brazil do të propozojë prodhimin e përbashkët të modeleve premtuese të aviacionit të brezit të pestë.

Forcat Ajrore të vetëmbrojtjes së Japonisë që nga korriku deri në shtator të këtij viti të paktën 80 herë kanë dërguar gjuajtësit për kapjen e avionëve kinezë për shkak të druajtjes së shkeljes të hapësirës ajrore të vendit.

Gjuajtësit e Forcave Ushtarake Ajrore të Vetëmbrojtjes japoneze u ngritën në ajër të mërkurën për shkak se tre avionë rusë u shfaqën në afërsi të territorit të vendit.

Një fotograf amator filmoi në kamera uljen e "F-22", i vetmi gjuajtës i brezit të pestë në përbërje të Forcave Ushtarake Ajrore të SHBA-së, në Ishujt Azore.

Përfaqësuesit e koncernit amerikan të prodhimit të avionëve Boeing bënë publik projektin e ripërdorimit të gjuajtësve "F-16" që nuk përdoren më nga Forcat Ushtarake Ajrore amerikane: tani e tutje një pjesë e këtyre avionëve do të mund të fluturojnë pa pilot.

Autoritetet e Koresë së Jugut njoftuan në lidhje me ristartimin e tenderit për blerjen e 60 gjuajtësve me vlerë të përgjithshme 8 miliardë dollarë.

Gjuajtësit e Forcave Ushtarake Ajrore amerikane "F-16" neutralizuan dhe detyruan të uleshin në një nga aeroportet tre avionë të vegjël që iu afruan hapësirës ajrore mbi New York, në të cilën përkohësisht janë ndaluar fluturimet.

Aeroplanët e NATO-s identifikuan vizualisht avionin rus "IL-20", i cili po fluturonte përgjatë kufijve të jashtëm të ujrave territoriale të Letonisë.

Përfundoi me sukses seria e fluturimeve detare "MiG-29" nga kuverta e aeroplanmbajtëses indiane "Vikramaditya", e cila po kalon stadet e testeve në Detin Barenc.

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31