×
Kushtetuta

Deklarata e Presidentit të Ukrainës pasoi mbas përfundimit të negociatave me udhëheqësit e opozitës, përfaqësuesit e Rusisë dhe BE-së.

Mijëra protestues janë nisur për të rrethuar Verhovna Rada (parlamentin e vendit). Në rajonin e përqendrimit të godinave të qeverisë po ndodhin përleshje. Policia ka vënë në përdorim gazin lotsjellës dhe granatat tymuese.

Para fillimit të seancës plenare të Verhovna Rada të Ukrainës, të martën, deputetët e fraksioneve të opozitës bllokuan tribunën dhe presidiumin e parlamentit.

Qeveria e përkohshme e Egjiptit, e vendosur në drejtimin e pushtetit nga ushtria, bëri publike një listë prej 50 personash, të cilët do të duhet të zhvillojnë ndryshimet në Kushtetutën e vendit.

Presidenti i përkohshëm i Egjiptit, Adly Mansour, lëshoi ​​një dekret për miratimin e Deklaratës së Kushtetuese.

Të mërkurën Presidenti i Egjiptit iu drejtua popullit me një fjalim në televizion.
Kreu i rebelëve në Republikën e Afrikës Qendrore, Michel Djotodia, deklaroi se pezullon veprimin e Kushtetutës së vendit dhe shpërndan parlamentin. Michel Djotodia njoftoi gjithashtu mbi fillimin e periudhës së tranzicionit.
Kushtetuta e re e Zimbabve u miratua nga shumica dërrmuese e qytetarëve në një referendum të zhvilluar të shtunën, njofton komisionit zgjedhor i vendit.
Në Hungari vazhdojnë protestat kundër amendamenteve të Kushtetutës të miratura nga parlamenti - ditën e dielë rreth 4 mijë persona dolën me demonstrata në rrugët e Budapestit.
Kryeministri i Japonisë Shinzo Abe, në fjalimin e drejtuar deputetëve të parlamentit ditën e enjte shprehu synimin e tij për të ndryshuar kushtetutën, njoftojnë mediat japoneze.
Presidenti i Egjiptit, Mohammed Mursi, ra dakord për krijimin e një komisioni të posaç
Presidenti i Egjiptit Mohammed Mursi nënshkroi projektin e kushtetutës së re të vendit, njoftojnë sot mediat vendase. Fundjavën e kaluar dokumenti u miratua në një referendum.
Në Kajro shpërtheu me një fuqi të përtërirë vala e protestave.
Mijëra egjiptianë, që protestojnë kundër kushtetutës së re, u mblodhën pranë një prej xhamive kryesore të Aleksandrisë, qytetit të dytë për nga madhësia të Egjiptit.
Mijëra mbështetës të forcave liberal-demokratike po mblidhen në Sheshin qendror të Kairos Tahrir për të protestuar kundër Deklaratës Kushtetuese (kushtetuta e përkohshme), të miratuar nga Presidenti i Egjiptit Mohammed Mursi.
Komisioni Kushtetues i Egjiptit, i cili është marrë me zhvillimin e Ligjit themelor të vendit
Presidenti i Egjiptit Mohammed Mursi lëshoi një deklaratë në mbrojtje të dekretit të vet, e cila ndalon apelimin e çdo vendimi të presidentit në gjykatë. Mursi siguroi se kjo është vetëm një masë e përkohshme.
Zgjedhjet presidenciale në Afganistan do të mbahen më 5 prill të vitit 2014. Njoftimin përkatës në lidhje me këtë e bëri të mërkurën Komisioni Kombëtar Zgjedhor.

Udhëheqja e re e Egjiptit mund të iniciojë rishikimin e pikave të veçanta të Marrëveshjes së Paqes të Camp David-it me Izraelin të vitit 1979. Një mundësi e tillë nuk është përjashtuar nga Ambasadori i Egjiptit në Moskë Alaa El Hadidi, gjatë komentimit të inaugurimit të Presidentit të ri Mohammed Mursi.

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31