×
pavarësia

Qeveria spanjolle mori vendimin për të bllokuar planet e Katalonjës për mbajtjen e referendumit mbi pavarësinë, të caktuar për datën 9 nëntor të vitit të ardhshëm.

Qeveria e Katalonjës ka vendosur mbajtjen e referendumit për pavarësinë e rajonit më 9 nëntor të vitit 2014.

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy kundërshtoi përfshirjen e Skocisë në Bashkimin Europian, nëse banorët e saj do të votojnë pro pavarësisë.

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin uroi Kryetarin e Osetisë së Jugut, Leonid Tibilov, dhe gjithë banorët e Pepublikës për festën kombëtare - Ditën e Pavarësisë, njofton shërbimi për shtyp i Kremlinit.

Presidenti rus Vladimir Putin u dërgoi mesazhe urimi Presidentëve të Osetisë së Jugut dhe Abhazisë (Abkhazisë), respektivisht Leonid Tibillov dhe Aleksandër Ankvab, me rastin e përvjetorit të pestë të njohjes së sovranitetit të këtyre republikave nga ana e Federatës Ruse.

Një pjesë e konsiderueshme e ukrainasve nuk do ta mbështeste shpalljen e pavarësisë së vendit, nëse ata tani do të përballeshin me një zgjedhje të tillë.

Në prag të përvjetorit të pestë të agresionit të Gjeorgjisë kundër Osetisë së Jugut, Presidenti i republikës Leonid Tibillov dha një intervistë telefonike për Radiokompaninë “Zëri i Rusisë”.

Moska nuk e njeh pavarësinë e Kosovës. Për këtë deklaroi sot i autorizuari i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë për çështjet e të drejtave të njeriut, demokracisë dhe sundimit të ligjit, Konstantin Dollgov, duke komentuar informacionin e mediave në lidhje me vendimin e autoriteteve të Kosovës për të aplikuar regjimin e vizave për qytetarët e 87 vendeve, përfshirë këtu edhe Rusinë.

Fronti Nacional Çlirimtar i Korsikës (Front de liberation nationale de la Corse) - një nga organizatat kryesore të separatistëve të Korsikës - ka bërë publik synimin e tij për të rifilluar luftën e armatosur.
Serbia po përpiqet të arrijë anëtarësimin e vet në BE
Gjatë një vizite në Ramallah Lidershipi amerikan Barack Obama tha se Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të mbështesin idenë e krijimit të një shteti të pavarur palestinez.
Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka filluar publikimin e kërkimeve, të cilat tregojnë efektet e mundshme negative të daljes së Skocisë nga përbërja e shtetit.
Parlamenti i Katalonjës miratoi një deklaratë, e cila e shpall territorin e saj "subjekt sovran".
Ambasadori i Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë i Republikës së Shqipërisë në Federatën Ruse, z. Sokol Gjoka, i mbështetur nga stafi i tij si dhe nga Konsulli i Nderit të Shqipërisë në qytetin e Shën Peterburgut dhe rajonin e Leningradit, z. Aleksandër Novik, dha me dt. 24 dhjetor një pritje në qytetin e Sh. Petersburgut me rastin e 100 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë dhe inagurimit zyrtar të Konsullit të Nderit të Shqipërisë në këtë qytet.
Beogradi zyrtar ka propozuar ndarjen e Kosovës sipas modelit të Bosnjës dhe Hercegovinës, ku ekziston një entitet i ndarë, i veçantë, Republika Srpska. Në këtë mënyrë, sipas informacionit të strukturave pushtetore, Beogradi kërkon të arrijë autonominë për veriun e Kosovës, popullsia e të cilit përbëhet kryesisht nga serbët.
Beogradi do të kërkojë autonominë për veriun e Kosovës. Kjo
Me iniciativë të Institutit të Sllavistikës të Akademisë së Shkencave të Federatës Ruse dhe me mbështetje të Ambasadës së Republikës së Shqipërisë në FR u zhvillua me dt. 4 dhjetor, në ambjentet e këtij Instituti në Moskë, një konferencë shkencore me temë: “Pavarësia e Shqipërisë në konteksin mbarëballkanik”.
Populli palestinez do të luftojnë për një shtet të pavarur brenda kufijve të vitit 1967 me kryeqytet në Jeruzalemin Lindor, deklaroi të hënën në Parlamentin turk Kreu i Administratës Kombëtare Palestineze Mahmoud Abbas.
28 nëntor 1912 - 28 nëntor 2012: 100 vjet pavarësi e Shqipërisë, 100 vjet shtet shqiptar, në rrjedhën e zhvillimeve historike të kohës, gjatë të cilave Shqipëria ka përjetuar vite të vështira copëzimi e mbijetese, ashtu siç ka përjetuar edhe vite qëndrueshmërie, rilindje kombëtare dhe zhvillimi.
Shtatë shtete të SHBA-së një javë pas zgjedhjeve presidenciale paraqitën një peticion mbi daljen nga përbërja e vendit.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31