×
OBSH

Rusia përshëndet gatishmërinë e Iranit për të avancuar në drejtim të zhgjidhjes së programit bërthamor, duke treguar një transparencë më të madhe, deklaroi sot Presidenti rus Vladimir Putin në samitin e Organizatës për Bashkëpunim të Shanghait.

Vendet e Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait (ang. Shanghai Cooperation Organisation, SCO) mbështesin propozimin e Rusisë për transferimin e armëve kimike siriane nën kontrollin ndërkombëtar dhe bëjnë thirrje për mbajtjen sa më të shpejtë të një konference për zgjidhjen e situatës në këtë vend.

Presidenti rus Vladimir Putin përsëriti qëndrimin e Moskës mbi papranueshmërinë e ndërhyrjes ushtarake në Siri.

Takimi i radhës i Këshillit të Krerëve të Shteteve anëtare të Organizatës për Bashkëpunim të Shanghait (OBSH) filloi sot në Bishkek.

Ministria e Jashtme e Iranit konfirmon se Presidenti i ri i vendit, Hassan Rouhani, do të marrë pjesë në Samitin e Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait (OBSH) në Bishkek dhe në kuadër të tij do të zhvillojë një takim me Presidentin e Rusisë, Vladimir Putin.

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin ka ndërmend të zhvillojë bisedime me Presidentin e ri të Iranit, Hassan Rouhani, në samitin e Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait (BSHP ose SCO) në Bishkek më 13 shtator, njoftoi Ndihmësi i Kryetarit të shtetit rus, Juri Ushakov.

Takimi i parë i Presidentëve të Rusisë dhe Iranit do të mbahet në shtator në Bishkek në kuadër të samitit të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait (OBSH), deklaroi sot në një konferencë për shtyp Ambasadori i Iranit në Rusi, Mahmud-Reza Sajjadi.

Vendet anëtare të Organizatës për Bashkëpunim të Shanghait (OBSH)
Ditën e mërkurë në kryeqytetin e Kirgistanit, Bishkek, u mbajt një takim i ministrave të mbrojtjes të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait (OBSH).

Përgjigja ndaj sfidave dhe kërcënimeve aktuale mund të jetë vetëm forcimi i sigurisë dhe aftësisë mbrojtëse të shteteve anëtare të Organizatës për Bashkëpunim të Shanghait (OBSH). Ky është rezultati kryesor i takimit të 10-të të ministrave të mbrojtjes të Organizatës për Bashkëpunim të Shanghait.

Rusia shpreson se Afganistani do të jetë në gjendje të marrë pjesë në projekte të rëndësishme ndërkombëtare.
Në kryeqytetin e Kirgistanit, Bishkek, u hap mbledhja e Këshillit të Krerëve të Qeverive të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait (OBSH ose SCO). Rusia përfaqësohet në të nga Kryeministri Dimitri Medvediev.
Specialistët e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) njoftuan se kanë gjetur dëshmi bindëse të lindjes së kancerit nga emisionet e motorit Diesel.
Sot në Taxhikistan po fillojnë stërvitjet ushtarake të vendeve-anëtare të Organizat
Të enjten në Pekin përfundoi samiti i Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait (OBSH apo SCO). Udhëheqësit e Rusisë, Kinës dhe katër shteteve të tjera të Azisë Qendrore miratuan një paketë dokumentesh, në të cilën fiksohen strategjia e Organizatës dhe tendencat e zgjerimit të saj.
Garantimi i sigurisë rajonale është tema kryesore e samitit të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait (OBSH apo SCO) në Pekin. Ky problem do të diskutohet në përbërjen e rrethit të ngushtë të Kryetarëve të Shtetit të Rusisë, Kinës dhe 4 vendeve të tjera të Azisë Qendrore.
Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov do të niset sot me një vizitë zyrtare në Kinë. Ai do të takohet me homologun e vet kinez Yang Jiechi dhe Zëvendës-kryetarin e Republikës Popullore të Kinës Xi Jinping.
Forcat Tokësore të Rusisë në vitin 2012 do të marrin pjesë në rreth 70 stërvitje taktike ushtarake ndërkombëtare, njoftoi Zëdhënësi zyrtar i këtye forcave Sergei Vllasov.
Samiti i radhës ruso-indian do të mbahet në dhjetor në Moskë, njoftoi sot Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov pas bisedimeve me homologun e tij indian Somanahalli Mallaiah Krishna.
Sot në Shën Petersburg nën kryesinë e Vladimir Putin po zhvillohet mbledhja e Këshillit të Kryetarëve të Qeverive të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait (OBSH ose SCO).
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31