×
kredi, 2013

Asistenti i Presidentit të Rusisë Vladimir Putin, Andrei Bjellousov, ka pranuar mundësinë e dhënies së kredisë ruse për Ukrainën.

Mekanizmi për Stabilitetin Financiar në emër të zonës së euros mund t’i japë Greqisë pjesën tjetër të kredisë prej 1 miliard € deri në fund të këtij viti, në qoftë se vendi do të arrijë të plotësojë kushtet që i janë vënë atij prej kreditorëve, njoftoi Kreu i Eurogrupit, Jeroen Dijsselbloem, në një konferencë për shtyp të hënën.

Rregullatorët financiarë të Japonisë do të zhvillojnë një hetim ndaj tre bankave më të mëdha në vend për shkak të skandalit në lidhje me dhënien e kredive Grupeve Yakuza.

Grupi i punës i Këshillit të ministrave të financave të Eurogrupit mori vendimin përfundimtar për t’i dhënë Greqisë këstin e radhës së kredisë me shumën prej 4 miliardë euro, njoftoi për Agjencinë “RIA Lajmet” një burim i mirënjohur me situatën.

Çështja e dhënies së kredisë Sirisë mund të zgjidhet deri në fund të vitit, deklaroi në një intervistë me "Zërin e Rusisë" Zëvendëskryeministri sirian, Qadri Jamil (ndryshe Kadri Jamil). Të hënën në Moskë ai u takua me Ministrin e Jashtëm rus Sergei Lavrov.

Siria ka filluar negociatat me Rusinë për akordimin e një kredie Damaskut.

Operatori amerikan i bursës NYSE Euronext do të jetë administratori i ri i normave të kreditimit ndërbankar të Londrës (LIBOR).

Rusia dhe Qipro do të arrijnë deri në shtator në marrëveshje në
Qipro mbetet në pritje të vendimit të Rusisë lidhur me lehtësimin e kushteve të kredisë së akorduar në vitin 2011 me një shumë prej 2.5 miliardë euro, deklaroi Ministri i Financave i shtetit ishullor, Haris Georgiadis.
Rusia do t’i japë një kredi Serbisë për blerjen e armatimeve dhe
Teherani i ka dhënë Damaskut dy linja kredie me shumë të përgjithshme 4 miliardë dollarë, njoftoi Kreu i Bankës Qendrore të Sirisë, Adib Mayala.
Rusia ia zgjati për 2 vjet afatin e kredisë Qipros si dhe uli përqindjen e interesit të kredisë deri në 2.5% në vit. Kredia prej 2.5 miliardë $ iu dha Qipros nga Rusia në vitin 2011.
Greqia arriti një marrëveshje me "treshen" e huadhënësve ndërkombëtarë - Bashkimin Europian, Bankën Qendrore Europiane dhe Fondin Monetar Ndërkombëtar. Kjo u njoftua sot nga Ministri i Financave i Greqisë, Janis Sturnaras.
Programet e ndihmës për Irlandën dhe Portugalinë mund të korrigjohen që javën e ardhshme.
Rusia i premtoi mbështetjen e vet si politike, ashtu dhe financiare Serbisë. Kryeministri serb Ivica Daçiç u takua në Moskë me Presidentin rus Vladimir Putin dhe zhvilloi bisedime me homologun e tij, Dimitri Medvediev. Në bazë të rezultateve të vizitës së tij u nënshkrua një paketë solide marrëveshjesh dypalëshe, duke përfshirë edhe atë për dhënien Serbisë të një kredie prej gjysmë miliardë dollarë.
Irani i ka ofruar Egjiptit një kredi prej 1 miliard $, deklaroi të enjten Kreu i misionit iranian në Egjipt, Mojtaba Amani. Kjo nismë u ndërmorr nga Presidenti iranian Mahmoud Ahmadinejad në muajin shkurt, në një takim në Kajro me Liderin egjiptian Mohammed Mursi.
Fondi Monetar Ndërkombëtar është i gatshëm t’i japë
Të enjten gazetarët qipriotë i dorëzuan Prokurorit të Përgjithshë
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31