×
përkujtim

Në Bullgari nisën festimet solemne 2-ditore me rastin e 136-vjetorit të mbrojtjes së Pikës së kalimit Shipkinskij - beteja kyçe e luftës ruso-turke të viteve 1877-1878.

Punëtorët e Koresë së Veriut sot në mesditë, sipas orës lokale, nderuan me heshtje kujtimin e Kim Jong-Il. Jeta në vend ngriu për tre minuta.
Pesëmbëdhjetë vjet më parë në Paris, në një aksident me makinë, u vra Diana, Princesha e Uellsit.
Sot në ditën përkujtimore dhe të zisë Presidenti rus Vladimir Putin nderoi kujtimin e të rënëve në Luftën e Madhe Patriotike.
Sot në Rusi përkujtojnë viktimat e sulmeve terroriste në metronë e Moskë
Me një minutë heshtje nderuan të dielën, më 11 mars, japonezët
Sot në Japoni përkujtojnë me hidhërim përvjetorin e një prej tërmeteve më shkatërrimtarë në histori, i cili tronditi vendin më 11 mars të vitit 2011.
Dimitri Medvediev u dërgoi një mesazh pjesëmarrësve të aktiviteteve përkujtimore në Poloni, kushtuar 65 vjetorit të çlirimit të kampit të përqendrimit "Auschwitz- Birkenau".
66 vjetori i heqjes së bllokadës fashiste kremtohet sot në Shën Peterburg. Solemnitetet
viktimat, aktivitete, uria, 66 vjetori i heqjes së bllokadës, Leningradi, Bllokada e Leningradit, përkujtim
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31