×
datë përkujtimore, 2012
Shtatëdhjetë vjet më parë, më 19 nëntor të vitit 1942, Ushtria e Kuqe kaloi në kundërofensivë në Betejën e Stalingradit. Ky operacion u kurorëzua me shpartallimin e plotë të trupave naziste gjermane. Nga muret e Stalingradit filloi rruga drejt Fitores së Madhe të pranverës së ‘45.
Në varrezën përkujtimore ushtarake Mamajev Kurgan (Kodrina Mamajev - russ. Мамаев курган) në Vollgograd (Povollzhe) ka filluar vendosja e tabelave me emrat e të rënëve heroikisht për mbrojtjen e Stalingradit.
Sot Polonia dhe Rusia po kujtojnë viktimat e katastrofës ajrore nën Smolensk. Dy vjet më parë në të kanë humbur jetën 96 veta, duke përfshirë Presidentin e vendit Lech Kacyznski, bashkëshorten e tij dhe shumë anëtarë të autoritetshëm të elitës politike, kulturore dhe sociale polake.
Në Poloni sot kujtojnë viktimat e aksidentit që ndodhi me aeroplanin qeveritar polak nën Smolensk. Dy vjet më parë ai mori jetët e 96 personave, duke përfshirë edhe Presidentit Lech Kaczyński dhe bashkëshortes së tij Maria.
Sot në Rusi kremtohet Dita e përkujtimit të poetit të madh rus Aleksandë
Sot në Rusi kremtohet Dita Ndërkombëtare e Përkujtimit të viktimave të Holokaustit.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2012
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2012
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
31