×
ngrica

Meteorologët parashikojnë një rënie të temperaturës në rajonet veriore të Jakutia (Yakutia) deri në minus 60 gradë në ditët e afërta, njofton Shërbimi Meteorologjik republikan.

Gjatë 30 viteve të fundit në Evropë është rritur në disa herë numri i njerëzve që kanë vdekur nga i nxehti anomal dhe i ftohti i madh. Situata paraqitet analogjike edhe në rajonet e tjera të botës. Ndryshimi i klimës në të ardhmen do të çojë në një numër akoma dhe më të madh vdekjesh.

Këtë vit Moska po përjeton marsin më të ftohtë në
Më shumë se njëqind automjete të lehta, kamionë dhe autobusë janë bllokuar në rrugën automobilistike Karaganda-Astana, 60 km nga kryeqyteti i Kazakistanit për shkak të mbylljes së rrugëve si pasojë e motit të keq.
Që nga fillimi i motit të ftohtë në Moskë për shkak të acarit kanë humbur jetën 27 persona. Rreth 260 vetë u shtruan në spital me diagnozën "morth".
Dita e parë e pranverës riktheu dëborën dhe acarin në Rusi. Në ditët e ardhshme në Rusinë Qendrore temperatura e ajrit mund të bjerë deri në -19 gradë Celsius. Reshje të dendura dëbore kanë tani mbuluar Spanjën. Moti, pavarësisht kalendarit, po vazhdon të bëjë surpriza dimërore.
Rusia, Bota, Klima, ngrica, dëbora, pranvera
Në veri të Kamçatkës u regjistrua temperatura -48 gradë Celsius. Siç
Në disa qendra banimi termometri shënon pothuajse -50 gradë Celsius. Ngricat me temperatura -30 gradë po vazhdojnë edhe në rajonin Burjatia, fqinj me rajonin e Transbajkalia.
Në 11 qarqe të Italisë është shpallur gjendje e jashtëzakonshme për shkak të parashikimeve të motit që flasin për rënie të konsiderueshme të temperaturave dhe reshje të dendura dëbore.
9 persona kanë humbur jetën ditët e fundit në Rusi për
Ngricat e mëdha kanë shtrirë pushtetin e vet në tërë Lindjen e Largët Ruse.
Sipas të dhënave të Shërbimit Meteorologjik, fronti i ngricave të forta p
Në Republikën e Koresë në vitin e ri po vazhdon moti i ftohtë anomal, njoftoi Shërbimi Hidrometeorologjik i vendit.
Në Poloni që nga fillimi i dhjetorit 49 persona kanë vdekur nga i ftohti, njofton Agjencia France-Presse me referim tek burimet e policisë lokale. Me ardhjen e dimrit temperaturat në disa zona të vendit kanë rënë deri në -10 gradë Celsius.
Autoritetet bullgare shpallën gjendjen e jashtëzakonshme në verilindje të vendit për shkak të ngicave dhe reshjeve të parreshtura të dëborës, njofton Agjencia Associated Press.
Rusia u mbërthye keq nga ngrica e acartë. Në Lindjen e Largët temperatura ra deri në minus 50 gradë Celsius, në pjesën qendrore të Rusisë deri në minus 20 gradë. Moska nuk ka përjetuar ndonjë të ftohtë të tillë tashmë prej më shumë se gjysmë shekulli. Megjithatë, ekspertët e quajnë të ftohtin aktual anomal, por jo rekord.
Më shumë se 150 vetë u lënduan në Rusi ditën e djeshme për shkak të ngricave anomale. Prej tyre pothuajse 60 u desh të hospitalizohen, ndërsa dy tl tjerë kanë vdekur.
Ditën e djeshme në Rusi më shumë se 20 persona humbën jetën dhe mbi 270 të tjerë pësuan ngrirje të gjymtyrëve për shkak të të ftohtit anomal.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31