×
energjia elektrike

Kryeministri i Rusisë Dimitri Medvediev vizitoi një nga bazat më të mëdha të biogazit në territorin e vendit - "Lluçki", e cila ndodhet në rajonin e Belgorod-it (në jug-perëndim të Federatës Ruse).

Një pjesë e konsiderueshme e Venezuelës, duke përfshirë edhe kryeqytetin Karakas, ka mbetur pa drita për shkak të ndërprerjes së furnizimit me energji elektrike. 

Qeveria ruse mori vendimin për ngrirjen e ritmeve të rritjes së tarifave në vitin 2014 për shërbimet e monopoleve natyrore, delaroi Kryeministri i vendit, Dimitri Medvediev, në një mbledhje të kabinetit.

Presidenti i Venezuelës, Nicolas Maduro, e quajti incidentin e madh që ndodhi të martën në rrjetin kombëtar të energjisë elektrike "provë të grushtit të shtetit të drejtuar kundër popullit".

Presidenti i SHBA-së Barack Obama urdhëroi instalimin e paneleve diellore në çatinë e Shtëpisë së Bardhë për herë të parë pas çmontimit të tyre në vitin 1981.

Të enjten në mbrëmje në territorin e qarkut të Kaliningradit papritmas u ndërpre furnizimi me energji elektrike.

Sot në lindje të kryeqytetit çek ra zjarr në një nënstacion shpërndarës të energjisë elektrike. Si pasojë e zjarrit për rreth një orë u ndërpre furnizimi me energji elektrike në disa zona të kryeqytetit.
Natën e kaluar dhjetra militantë sulmuan një stacion elektrik në veriperëndim të Pakistanit. Si pasojë e sulmit u vranë 7 persona dhe u dëmtuan pajisjet e centralit elektrik, çka çoi në ndërprerje të energjisë elektrike në shumë zona.
Për eliminimin total të pasojave të aksidentit në centralin bërthamor japonez "Fukushima-1", sipas vlerësimit të ekspertëve, do të duhen akoma edhe disa dekada. Jo më pak kohë do të nevojitet edhe për heqjen dorë përfundimisht nga përdorimi i energjisë bërthamore.
Në Pakistan ndodhi një ndërprerje masive e energjisë elektrike. Natën në të gdhirë të së hënës mbeti në terr të plotë për disa orë pjesa më e madhe e vendit.
"Kompanitë tona janë të gatshme të marrin pjesë në zgjerimin e centraleve ekzistuese elektrike dhe në ndërtimin e elektrostacioneve të reja", - tha Vladimir Putin në një takim me Kryeministrin hungarez Viktor Orban.
Difekti në furnizimin me energji elektrike të kullës së kontrollit çoi në mbylljen në Hungari të Aeroportit ndërkombëtar që mban emrin e Franz Liszt, njofton sot Agjencia e lajmeve AP, duke cituar një përfaqësues të dispeçerisë ajrore.
Qeveria e Laosit deklaroi se ka miratuar fillimin e punimeve për ndërtimin e digës në rrjedhën e ulët të lumit Mekong, pavarësisht nga rreziku se kjo mund të çojë në një katastrofë mjedisore.
Më shumë se 2.2 milionë njerëz në 11 shtete të SHBA-ve kanë mbetur pa furnizim me energji elektrike për shkak të uraganit "Sandy". Linjat përcjellëse të energjisë elektrike këputen nga era dhe pemët që rrëzohen.
Siria ndaloi importimin e energjisë elektrike nga Turqia, njoftoi sot Kreu i Ministrisë turke të Energjetikës Taner Yildiz.
Pjesa më e madhe e Kubës humbi furnizimin me energji elektrik natën duke u gdhirë 10 shtatori për arsye të panjohura. Banorët e bregut nga Havana në veriperëndim deri në komunën Ciego de Avila në juglindje kanë mbetur pa energji elektrike.
Në Indi kanë mbetur pa energji elektrike më shumë se gjysëm miliardi njerëz, që janë më shumë se banorët e gjithë BE-së. Pa drita kanë mbetur 18 shtete indiane nga 28 që janë gjithsej.
Në veri të Indisë, si pasojë e një avarie në sistemin e rrjeteve
Rreth 600 milionë njerëz në Indi kanë mbetur pa energji elektrike sot për shkak të kolapsit të rrjetit energjetik. Për këtë njoftuan autoritetet indiane.
Më shumë se 300 milionë banorë mbetën pa energji elektrike sot në rajonet veriore të Indisë, duke përfshirë edhe kryeqytetin e vendit Nju Delhi, si pasojë e një aksidenti të ndodhur në rrjetin elektrik pranë qytetit Agra.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31