×
Sllovakia

Një lajm me të vërtetë shokues erdhi nga Sllovakia. Sipas rezultateve të zgjedhjeve Guvernator i Krahinës Banska Bystrica u bë Kryetari i partisë ultranacionaliste "Sllovakia Jonë" ("Naše Slovensko") Marian Kotleba.

Më 26-27 tetor në Moskë u mbajt Kongresi i III-të Ndërkombëtar i transmetuesve rusishtfolës, në të cilin morrën pjesë delegatë nga 30 vende të botës.

Gjatë kësaj fundjave (më 26-27 tetor) në një nga hotelet e Moskës "Holiday Inn" u mbajt Kongresi i III-të Ndërkombëtar i transmetuesve në gjuhën ruse. Pjesëmarrës të tij ishin delegatët nga 30 vende të botës. Sot audienca e përgjithshme e mediave shtetërore dhe komerciale rusishtfolëse, që punojnë në të gjitha kontinentet, numëron rreth 10 milionë vetë.

Pas takimit me Barack Obamën në samitin e "G-20" Vladimir Putin përcaktoi detyrën e dorëzimit nën kontrollin ndërkombëtar dhe asgjësimin e mëtejshëm të të gjitha rezervave botërore të armëve kimike.

Rezoluta e Këshillit të Sigurimit të OKB-së № 2118 ishte një përparim historik në marrëdhëniet ndërkombëtare. Ajo tregoi se lojtarët kryesorë në skenën botërore janë në gjendje të bien dakord mbi çështjen më të vështirë të ditës - luftën në Siri. Moska e konsideron miratimin e rezolutës si një fitore dërrmuese të diplomacisë ruse.

Autoritetet e qytetit të Kosice në Sllovaki deklaruan synimin e tyre për të shembur murin që ndan lagjen e romëve nga pjesët e tjera të qytetit.

Niveli i ujit në lumin Danub pranë kryeqytetit sllovak, Bratisllavë, ka arritur sot deri në 993 cm, duke tejkaluar me 2 cm nivelin e përmbytjes katastrofike të vitit 2002.
Niveli i ujit të Danubit në Bratisllavë ka arritur deri në 971 cm dhe po vazhdon të rritet. Në të gjithë territorin e kryeqytetit sllovak është shpallur gjendja e jashtëzakonshme.
Përmbytjet që kanë përfshirë Europën Qendrore, po avancojnë p
E bija e publicistit të njohur sllovak Dushan Kerni (sllov. Dušan Kerný), e cila merr pjesë rregullisht në maratonat që zhvillohen në vende të ndryshme të botës, nuk shkoi thjesht nga rastësia në muajin prill në Boston.
Sllovakia do të fillojnë së shpejti negociatat me Korporatën Shtetërore ruse për Energjinë Atomike (“Rosatom”) mbi përfshirjen e mundshme të investitorit rus në projektin e përfundimit të ndërtimit të centralit bërthamor “Bohunic”. “Rosatom” mund të blejë pjesën e kompanisë çeke CEZ (49% të aksioneve) në sipërmarrjen e përbashkët për ndërtimin e reaktorit të ri bërthamor, por fillimisht ai dëshiron të marrë garanci të mbulimit të shpenzimeve prej centralit bërthamor, për shembull, në formën e çmimeve fikse për energjinë elektrike.
Autoritetet iraniane pas negociatave të tejzgjatura dypalëshe liruan dhe nisën në atdhe shtetasin
Sot shumica e shkollave në Sllovaki u mbyllën për shkak të grevës së mësuesve, të cilët kërkojnë rritjen e pagave. Greva ka përfshirë 80% të shkollave fillore dhe 70% të shkollave të mesme.
Autoritetet çeke dhe sllovake ranë dakord për zhvillimin e bashkëpunimit tekniko-ushtarak dhe n
Politikanëve nga Evropa Lindore u parashikojnë shkallë të larta karriere në strukturat drejtuese
Në Urale, në qytetin Kungur, sot do të inaugurohet monumenti i ushtarëve dhe oficerëve të Trupave Çekosllovake, të cilët u vranë këtu në vitet 1918-1919, gjatë kohës së Luftës Civile në Rusi.
Sllovakia u bashkua me Poloninë dhe vuri në funksionim ndalimin e shitjes së pijeve të forta alkoolike nga Republika Çeke.
Në Sllovaki Partia opozitare “Smer - Socialna Demokracia” (“Kursi - Demokracia Sociale”) korri një fitore mjaft bindëse në zgjedhjet parlamentare të paraafatit, duke i siguruar me këtë vetes shumicën absolute në parlament.
Fitoren në zgjedhjet parlamentare të paraafatit, të cilat u mbajtën të shtunën në Sllovaki, po e korr Partia “Smer - Socialna Demokracia” (“Kursi - Demokracia Sociale”) e ish Kryeministrit të vendit Robert Fico.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2018
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30