×
nazizmi

Gazeta gjermane "Die Welt" konfirmon se në Izrael është zbuluar arkivi personal i njërit prej udhëheqësve të Gjermanisë naziste, Heinrich Himmler.

Drejtori i filmit "Fury" David Ayer, në të cilin luan aktori Brad Pitt, kërkoi ndjesë për xhirimin e skenave me figurantët e veshur me uniforma naziste të Dielën e Kujtimit - Ditën e Përkujtimit të të rënëve në dy luftërat botërore.

Në varrezat hebraike në Berlin është zbuluar vendi i varrimit të shefit të Gestapos, Heinrich Mueller, i cili ka udhëhequr policinë sekrete të Rajhut të Tretë.

Ceremonia e përcjelljes për në banesën e fundit të Hauptsturmfuehrer-it të trupave SS Erich Priebke, i cili ndërroi jetë të premten në Romë në moshën 100-vjeçare, u shndërrua në një përleshje në qytetin e Albano-s në qarkun kryeqytetas të Lazio-s.

Kisha katolike refuzoi të mbajë meshën e funeralit të ish-oficerit Erich Priebke, i cili u nda nga jeta më 11 tetor në moshën 100 vjet.

Gjermania deklaroi se në marrëdhënie me 30 ish-roje të kampit të përqendrimit Aushvic (The Auschwitz concentration camp) duhet të ndiqen penalisht.

Ish-oficeri i trupave SS sot do të dalë para gjyqit në lidhje me rastin e vrasjeve të kryera në Holandë gjatë viteve të Luftës së Dytë Botërore.

Një përdorues i Facebook në Francë u ankua se rrjeti social i rekomandoi atij të lexonte librin "Mein Kampf" të Adolf Hitlerit ("Lufta ime").

Në Tel Aviv do të vendoset monumenti i parë në Izrael kushtuar viktimave homoseksualë të persekutimit nazist.

Krimineli nazist i luftës, hungarezi 98-vjeçar Laszlo Csizsik-Csatary, vdiq në Budapest pa arritur të jetonte deri në fund të procesit gjyqësor.

Moska është e indinjuar nga mbështetja dhe favorizimi i hapur nga ana e Talinit i mitingjeve të ish-legjionarëve të trupave të “Waffen-SS" dhe mungesa e vlerësimit të duhur nga BE-ja.

30 anëtarë të parlamentit izraelit nënshkruan një letër të hapur drejtuar Presidentit të Parlamentit Europian, Martin Schulz, ku ata shprehën shqetësimin e tyre të thellë lidhur me prirjet fashiste në rritje në Ukrainë dhe aktivitetet e partisë nacionaliste "Svoboda".

Ukraina, Izraeli, nazizmi, antisemitizëm
Autoritetet e Koresë së Veriut kërcënojnë me dënim me vdekje personat, të cilët kanë përhapur fjalë se Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong-Yun, po studion përvojën e Adolf Hitlerit.
Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong-Yun, u ka dhuruar personave të rrethit të tij të ngushtë nga një kopje të librit të Adolf Hitlerit "Mein Kampf" ("Lufta ime").
Gjykata hungareze i ka paraqitur aktakuzat për krime lufte gjatë periudhës së Luftës së Dytë Botërore 98-vjeçarit Laszlo Csizsik-Csatary.
Autoritetet gjermane i kanë shpallur aktakuzën një ish-gardiani të kampit të përqendrimit të "Auschwitz", Hans Lipschis. Ai është akuzuar për bashkëfajësi në vrasjen e pothuajse 10.000 njerëzve.
Parlamenti i Hungarisë miratoi ndalimin e demontrimit publik të simboleve komuniste dhe naziste, pasi në muajin mars mijëra hungarezë përkujtuan viktimat e Holokaustit në sfondin e shqetësimeve të rritjes së antisemitizmit në vend.
Më 11 prill kremtohet tradicionalisht Dita Ndërkombëtare e Çlirimit të të burgosurve të kampeve naziste të përqendrimit. Ajo është themeluar nga Asambleja e Përgjithshme e OKB-së për të përkujtuar kryengritjen internacionaliste të vitit 1945 të të burgosurve të Buhenvald-it (Buchenwald).
Parlamenti i Rigës (Këshilli bashkiak, Letoni) kërkoi sot falje publike për
Më 5 mars të vitit 1933 në zgjedhjet parlamentare në Gjermani partia naziste e vendit arriti të fitojë 45% të votave. Ky ishte starti, i cili i lejoi më pas Adolf Hitlerit të ndryshojë seriozisht rrjedhën e historisë botërore. Aktualisht raporti i forcave politike në parlamentet e vendeve evropiane të kujton shumë situatën e 80 viteve të shkuara.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2018
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30