×
Londra, 2012
Themeluesi i burimeve të Internetit “WikiLeaks” Julian Assange vuan nga një sëmundje kronike e mushkërive dhe gjendja e tij mund të përkeqësohet në çdo moment.
Shtëpia e ankandit "Christie’s" nxorri sot në shitje në Londër librat dhe sendet personale të shtëpisë së carëve rusë Romanov.
Koleksioni i materialeve arkivore nga trashëgimia e kinoregjisorit të shquar Andrei Tarkovski shitet u shit në Londër të mërkurën për gati 2,4 milionë $. Kjo është njoftuar nga shtëpia e ankandeve Sotheby’s, e cila zhvilloi ankandin.
Në Londër ka arritur në pikën e vet kulminante “java tradicionale ruse” e ankandeve. Ajo po zhvillohet nga 25-30 nëntor dhe tashmë që në ditët e para në të janë regjistruar rekorde të çmimeve. Kryevepra e penelit të piktorit Boris Kustodiev "Karrocieri" (russ. «Извозчик»), e punuar prej tij në vitin 1923, është shitur në ankandin Christie’s për 4 milionë e 409 mijë pound sterlina (rreth 7 milionë $). Ky është një rekord i ri botëror i çmimit të veprës së artistit.
Katër aktivistë të lëvizjes protestuese "Pushto Londrën" lidhën veten
Në Londër përfunduan Lojërat Paralimpike-2012. Për herë të parë ekipi kombëtar rus u ngjit në vendin e dytë në renditjen e përgjithshme të ekipeve: 36 medalje ari, 38 argjendi dhe 28 bronzi. Në vendin e parë u renditën kinezët me 95 medalje ari. Dëshira për të fituar - është kjo pikërisht ajo që duhet të mësojmë nga paralimpikët.
Sot të gjithë podiumin e nderit në garat e gjuajtjes klasike me hark e zunë sportistët rusë. Gjithashtu, rusët arritën të fitojnë një medalje të standardeve më të larta në ping-pong dhe medaljen e argjendit në hedhjen e gjyles.
Sot në Londër do të mbahet ceremonia e hapjes së Lojërave Paralimpike XIV. Në gara do të marrin pjesë më shumë se 4000 veta nga 166 vende. Medaljet do të fitohen në 20 lloj sportesh.
Sot, më 20 gusht, në Moskë do të mbahet ceremonia solemne e përcjes së ekipit paralimpik kombëtar të Rusisë në Londër. Në këtë ceremoni do të jetë i pranishëm edhe Presidenti Vladimir Putin. Sportistët paralimpikë rusë do të marrin pjesë në garat e atletikës së lehtë, në qitje, not si dhe disiplina tjera sportive.
Ambasada ruse në Londër iu nënshtrua sulmit nga një grup personash, ndërtesa pësoi dëmtime mjaft të ndjeshme.
Katër sportistë afrikanë humbën pa lënë gjurmë në Londër menjëherë pas ceremonisë së mbylljes së Lojrave Olimpike. Të gjithë ata ishin nga Republika Demokratike e Kongos.
Londra i dha lamtumirën Lojrave Olimpike Verore. Mbretëria e Bashkuar ia dorëzoi stafetën Rio de Janeiro diellor, ku do të zhvillohet Olimpiada Verore e vitit 2016. Ndërsa të zotërit e shtëpisë së Olimpiadës 2012 po përpunonin elementet e fundit të ceremonisë së mbylljes së Olimpiadës, ekipi kombëtar rus ka arritur të bëjë një hop të vërtetë olimpik.
Persona të panjohur në natën e së mërkurës kanë grabitur kampionin olimpik në disiplinën e hedhjes së diskut Robert Harting. Siç njoftoi vetë atleti gjerman në Twitter e tij, në veçanti, atij i vodhën edhe akreditimin.
Gjatë një festimi solemn në "Shtëpinë Olimpike" të Zelandës së Re shpërtheu zjarr. Sipas versionit paraprak, shpërtheu bombola e gazit, e cila është përdorur për gatimin e barbecues.
Dje, në ditën e 10 të Lojrave Olimpike, u zhvilluan garat sportive për 18 komplete medaljesh.
Policia në Londër ka arrestuar një burrë, i cili fluturoi me vërtik
Një sukses të pabesueshëm, fantastik po demonstrojnë xhudistët rusë në Lojrat Olimpike në Londër. Në prag medaljen e tretë të artë për ekipin kombëtar të Rusisë e fitoi Tagir Khaibulaev. Fituesin e uroi personalisht Presidenti Vladimir Putin, i cili e ndoqi dyluftimin midis mundësve nga tribuna.
Rusi Dimitriy Ushakov fitoi medaljen e argjendtë në Olimpiadën 2012 në kërcimet në trampolinë demos. Medaljen e artë e meritoi kinezi Dong Dong. Kurse atë të bronzit bashkatdhetari i tij, ish kampioni olimpik në Pekin Liu Chunhong.
Medaljet e arit të Lojrave Olimpike në Londër janë shumë më të shtrenjta se të gjitha ato paraardhëse për shkak të rritjes së çmimeve të këtij metali të çmuar.
Sot, në ditën e shtatë të Lojrave Olimpike në Londër, do të zhvillohen garat për 22 komplete medaljesh.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2012
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2012
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31