×
diplomacia, Tetor 2013

Autoritetet amerikane kanë siguruar Sekretariatin e OKB-së se shërbimet amerikane të zbulimit nuk monitorojnë dhe nuk do të kryejnë mbikëqyrjen e kanaleve të komunikimit të kësaj organizate botërore.

Në Holandë u arrestua një hajdut, i cili hyri me dhunë në banesën e një punonjësi të ambasadës ruse në Hagë.

Presidenti rus Vladimir Putin diskutoi me Kryeministrin e Holandës, Mark Rutte, situatën rreth misionit diplomatik rus në Hagë.

Kreu i Komitetit të Dumës Shtetërore ruse për Punët e Jashtme Aleksei Pushkov, pas incidentit të ri me punonjësit e Ambasadës ruse në Holandë, deklaroi se shkelja e Konventës së Vjenës "mund të ketë një efekt bumerangu".

Ministria ruse e Punëve të Jashtme shpreson se autoritetet holandeze do të ndërmarrin të gjitha masat për të hetuar incidentin lidhur me hyrjen me dhunë në apartamentin e diplomatit rus në Hagë, ngjarje e cila ndodhi në mbrëmjen e 17 tetorit.

Në Hagë janë ndërmarrë sërish veprime të paligjshme kundër diplomatëve rusë.

Rusia nuk e konsideron të mjaftueshme faljen e kërkuar nga Holanda në lidhje me situatën, që ka ndodhur me diplomatin Dimitri Borodin në këtë vend, dhe llogarit të marrë ditën e enjte përgjigjet definitive për të gjitha pyetjet e bëra.

Asistenti i Ambasadorit të Holandës në Moskë u rrah nga disa agresorë të panjohur.

Policët holandeze, të përfshirë në incidentin me diplomatin rus, Dimitri Borodin, nuk do të ndëshkohen, deklaroi Ministri i Punëve të Jashtme i Holandës, Frans Timmermans. 

Rusia vazhdon të presë nga Holanda nxjerrjen përpara drejtësisë të personave, të cilët janë përgjegjës për incidentin me këshilltarin e të Dërguarit të Ambasadës Ruse në Hagë, Dimitri Borodin, njoftoi Ministria e Punëve të Jashtme e Rusisë.

Ditën e mërkurë Holanda i kërkoi ndjesë Rusisë për arrestimin në Hagë të diplomatit rus, Dimitri Borodin.

Holanda deklaroi gatishmërinë e vet për t'i kërkuar ndjesë Rusisë në lidhje me incidentin me Ministrin-Këshilltar të Ambasadës ruse në Hagë, Dimitri Borodin, nëse rezulton se ka pasur një shkelje të Konventës së Vjenës mbi Marrëdhëniet Diplomatike.

Holanda duhet të japë një shpjegim të plotë në lidhje me incidentin me diplomatin rus deri në orën 18:00 (sipas kohës së Moskë) të ditës së martë, deklaroi Ministria e Jashtme e Rusisë.

Ishin vetë përfaqësuesit e autoriteteve libiane ata që këshilluan diplomatët rusë të largohen nga territori i Ambasadës ruse në Tripoli për shkak se ata nuk mund të garantonin sigurinë e tyre, njoftoi pas mbërritjes në Moskë ambasadori rus në Libi Ivan Mollotkov.

Stafi i ambasadës ruse në Libi dhe familjarët e tyre, të cilët u evakuuan nga Libia në Tunizi, pasi militantët e armatosur sulmuan misionin diplomatik rus në Tripoli, mbërritën në Moskë.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dëbuan tre diplomatët e Venezuelës, duke përfshirë këtu të ngarkuarin me punë, sekretarin e dytë dhe konsullin.

Rezoluta e Këshillit të Sigurimit të OKB-së № 2118 ishte një përparim historik në marrëdhëniet ndërkombëtare. Ajo tregoi se lojtarët kryesorë në skenën botërore janë në gjendje të bien dakord mbi çështjen më të vështirë të ditës - luftën në Siri. Moska e konsideron miratimin e rezolutës si një fitore dërrmuese të diplomacisë ruse.

Autoritetet e Venezuelës deklaruan se do të dëbojnë nga vendi tre diplomatë amerikanë, të cilët dyshohen për sabotim dhe komplot me opozitën.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Tetor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Tetor 2013
3
5
6
7
10
12
13
14
15
19
20
21
22
25
26
27
28
29
30