×
diplomacia, Gusht 2013

Rusia po ndërmerr të gjitha masat e nevojshme për të garantuar sigurinë e misioneve të veta diplomatike në territorin sirian, deklaroi Ministria e Punëve të Jashtme të Rusisë.

Departamenti Amerikan i Shtetit e shtyu takimin diplomatik për përgatitjen e konferencës mbi Sirinë.

Egjipti, në këtë kohë tejet të vështirë për vendin, shpreson në ndihmën nga ana e Rusisë, deklaroi sot Kreu i shërbimit për shtyp i Ambasadës së Republikës Arabe të Egjiptit në Moskë, İzzeddin Shaheen.

Duke ia patur frikën sulmeve të mundshme nga ana e “Al-Qaeda”, menjëherë pas Shteteve të Bashkuara, misionet diplomatike dhe përfaqësitë e tyre konsullore në vendet e Lindjes së Mesme dhe Afrikës së Veriut deri në fund të javës i mbyllën Britania e Madhe, Kanadaja, Franca dhe Norvegjia. "Zëri i Rusisë" është përpjekur të kuptojë arsyet që i shtynë vendet perëndimore për një veprim të tillë.

Uashingtoni njoftoi se misionet diplomatike amerikane në një sërë vendesh në Afrikën e Veriut dhe Lindjen e Mesme do të mbeten të mbyllura për afro një javë për shkak të kërcënimit të ndonjë sulmi të mundshëm.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Gusht 2013
Kalendari i ngjarjeve
Gusht 2013
1
2
3
4
7
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
29
30
31