×
studentët

Studentët e disa universiteteve kanë uzurpuar në Kiev Ministrinë e Arsimit dhe Shkencës të Ukrainës.

Studentët amerikanë kanë krijuar një libër të aftë për të reaguar ndaj emocioneve të lexuesit dhe për të riprodhuar pjesërisht situatën në të cilën gjendet protagonisti i veprës.

Kandidatura e ish-oficerit të shërbimit të fshehtë amerikan, Edward Snowden, është nominuar për postin e rektorit të Universitetit të Glasgow (Skoci).

Studentët e Universitetit Kombëtar të "Akademisë Kievo-Mogiljansk" më 26 nëntor njoftuan mbi fillimin e një grevë në mbështetje të integrimit evropian. 

Mijëra studentë bullgarë, të cilët kërkojnë dorëheqjen e menjëhershme të qeverisë, më 11 nëntor morrën nën kontroll ndërtesën kryesore të Universitetit të Sofjes, njofton "Bullgaria Sot".

Madridi dhe 30 qytete të tjera spanjolle janë përfshirë nga protestat e studentëve dhe nxënësve.

Mijëra studentë kanë marrë pjesë në aksionet e protestës me kërkesë reformimin e sistemit arsimor në Kili.

Të shtunën në bregun e kanalit da Costa në qytetin brazilian Marica u gjet trupi i një turisti 17-vjeçar nga Rusia.

Në kryeqytetin meksikan protestat e studentëve kundër reformës në sistemin e arsimit, të propozuar nga qeveria, u shndërruan në trazira.

Lojtari i ekipit të futbollit të Universitetit të Floridës, Antonio Morrison, u arrestua për faktin që i lehu një qeni të policisë.

Universiada në Kazan është evenimenti më madhështor që ka ndodhur ndonjëherë në historinë e Federatës Ndërkombëtare të Sporteve Universitare (FISU).

Organizatorët e Universiadës në Kazan kanë planifikuar zhvillimin e shfaqjeve spektakolare që përfaqësojnë disiplina të caktuara sportive.

Të hënën në mbrëmje studentët organizuan trazira masive në qendrën historike të kryeqytetit meksikan.
Lideri i "Platformës qytetare", biznesmeni Mihaill Prohorov (Mikhail Prokhorov) propozon dhënien e nënshtetësisë ruse studentëve të huaj, të cilët kanë përfunduar studimet me rezultate të "shkëlqyera" në universitetet e Federatës Ruse.
Policia u interesua për një farë Cameron B. Dambrosio, pasi studentët e Shkoll
Njeriu mund të kujtojë gjithçka që ka ndodhur me të në jetë që nga momenti i lindjes së tij. Së paku për këtë janë mëse të bindur studentët e Universitetit Politeknik të qytetit siberian të Tomsk.
Në Astrahan të Rusisë një person i armatosur me pistoletë mori peng pesë persona: dy studente, dy profesorë dhe rojen e sigurisë të një kolegji industrial.
Sot në Emiratet e Bashkuara Arabe po gjykohen 94 persona të dyshuar për organizimin e një grushti shteti. Ata dyshohen për krijimin e një shoqërie të fshehtë që ka gjasa të ketë lidhje me organizatën politiko-fetare "Vëllazëria Myslimane".
Kryetari i Bashkisë së Moskës Sergei Sobjanin uroi studentët në “Ditën e Tatjanës”, e cila festohet në Rusi më 25 janar dhe është gjithashtu dhe dita e studentit.
Universiteti i femrave “Princess Nora bint Abdul Rahman University” lëshoi një dekret që ndalon studentet të vijnë në mësim me pantallona. Ndalimi u bë reagim ndaj sjelljes së shthurur të studentëve të Fakultetit të Arteve dhe Dezajnit.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31