×
koncert

Në Norvegji do të mbahet një koncert krejtësisht i pazakontë i muzikës së akullt. Instrumentet, me të cilat do të luajnë pjesëmarrësit e tij, do të gdhenden prej akulli vetëm disa orë para fillimit të shfaqjes.

Bota, koncert, Norvegjia, akull, vegla muzikore

Tashmë që prej 10 vjetësh Piotr Skulski, Drejtor i Agjencisë polake EAR, organizon shfaqjet e Ansamblit ushtarak rus të këngëve dhe valleve "Aleksandrov" në Poloni, dhe gjatë gjithë këtyre viteve në koncertet e tij janë shitur paraprakisht të gjitha biletat dhe sallat kanë qenë të mbushura plot e përplot. Më 3 nëntor artistët rusë do të fillojnë turneun e radhës në këtë vend në Vistula.

Më 18 tetor do të zhvillohet ceremonia e përurimit të teatrit të parë në Lindjen e Largët të Rusisë, teatrit të Operas dhe Baletit të Primorjes.

Tingujt e 5 violinave të mjeshtrave të mëdhenj Amati, Guarneri, Stradivari, Guadagnini, Vuillaume do të dëgjohen sot në koncertin e Dimitri Kogan në Krasnojarsk.

Në Shën Petersburg sot do të përurohet skena e re e Teatrit Mariinski. Ndërtimi i saj zgjati plot 10 vjet. Në ceremoninë solemne të inaugurimit të saj do të marrë pjesë edhe Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin.
Muzika e preferuar klasike në interpretimin e muzikantëve tuaj më të adhuruar - në Moskë do të hapet së shpejti Festivali i II-të i Krishtlindjeve i muzikës klasike.
Presidenti i Rusisë Vladimir Putin u takua me yjet botërorë të operës Plaçido Domingo (Plácido Domingo) dhe Hose Karreras (José Carreras), të cilët do të performojnë më 19 dhjetor në Moskë në një koncert bamirësie.
Pianisti Lucas Geniušas (Lukas Geniushas) është vlerësuar prej kritikëve të artit si një nga ekzekutuesit më të mirë rusë të brezit të ri. Ai fitoi famë pas fitores së shkëlqyer në Konkursin e Pianistëve me emër të Shopen-it në vitin 2010.
Për vitin e dytë me radhë vendet mike të Ballkanit në kuadër të një programi zyrtar paraqesin kulturën e tyre në Rusi. Këtë vit, vendi pak i njohur për rusët, Shqipëria do të dërgojë ambasadorët e saj kulturore në Moskë dhe Shën Petersburg. Hapjes së projektit do t’i kushtohet nënshkruarja e Programit trevjeçar të bashkëpunimit dypalësh midis Shqipërisë dhe Rusisë.
Këngëtarja amerikane Madona performoi mbrëmë në Moskë me shfaqjen e re MDNA. Koncerti i saj në kryeqytetin rus mblodhi rreth 22 mijë njerëz. Fillimin e shfaqjes ata e pritën për më se dy orë e gjysëm. Heroina e ditës doli në skenë aty nga ora 11.00 e mbrëmjes (me orën e Moskës).
Madonna këndoi një nga hitet e veta më të famshme "Like a Virgin" n
Ambasada e SHBA në Moskë ka paralajmëruar qytetarët e vet, të cilët kanë ndërmend të ndjekin koncertet e Madonna-s në Rusi, se atyre u kërcënohet rreziku.
Ylli i rokut britanik, legjendari Sting, erdhi sërish në Rusi. Më 25 korrik në koncertin në Moskë muzikantin e njohur e pret një auditor prej 25.000 vetësh në kompleksin sportiv “Olimpiskij”. Ndërsa më 27 korrik shfaqjen e Stingut "Back to Bass" do ta shohin në Shën-Petersburg.
Mysafirët dhe pjesëmarrësit e Forumit Ekonomik Ndërkombëtar në Shën Petersburg i pret një program mjaft i pasur kulturor. Do të hapet ai të mërkurën, më qershor 20, me koncertin e madh tradicional në Sheshin Dvorcovaja (russ. Дворцовая Площадь). Gjatë viteve të ndryshme në të kanë marrë pjesë yje të tillë të përmasave botërore si Sting, grupi Duran Duran, Roger Waters.
Me 1 mars në Rusi filloi shitja e biletave për koncertet e Madonës, të cilat do të mbahen në gusht, në Moskë dhe Shën Petersburg.
Sot në Rusi kremtohet Dita e përkujtimit të poetit të madh rus Aleksandë
Në qytetin pranë Vollgës Çeboksari, në kryeqytetin e Republikës Çuvashe
Paul McCartney do të japë sot një koncert në kryeqytetin rus. Ai është
Elton John do të mbajë sot një koncert me këngët e veta më të mira në Shën Petersburg. Në Rusi ai mbërri së bashku me rock grupin Elton John Band në kuadër të Greatest Hits Tour.
Dita 28 tetor e vitit 2011 është datë festive në jetën kulturore t
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31