×
narkotrafiku

Autoritetet e Perusë kanë shpallur publikisht mbi përfundimin e negociatave me Rusinë për blerjen e helikopterëve ushtarakë të transportit të tipit "Mi-171SH" (russ "Ми-171Ш"). Kontrata është lidhur për 24 makina të tilla fluturuese, ndërsa kosto e saj rezulton të jetë një gjysmë miliardë $.

Presidenti i Meksikës, Enrique Peña Nieto, njoftoi mbi krijimin e njësisë speciale
Fluksi kryesor i narkotikëve që rrjedh në Taxhikistan vjen nga provincat e Kunduz dhe Badahshan të Afganistanit. Këto territore ndodhen nën kontrollin e kontigjentit gjerman të forcave të NATO-s. Ndërkohë, ky mision po injoron karvanet e trafikantëve të drogës, të cilët e këmbejnë heroinën apo opiumin me armë në republikën fqinjë.
Bota, NATO, Afganistani, narkotrafiku, Taxhikistani, trafiku i drogës afgane
Në Afganistan prodhimi i opiumit rritet vazhdimisht. Për këtë njoftoi Drejtori Ekzekutiv i Zyrës së OKB-së për Drogat dhe Krimin (UNODC) Juri Fedotov.
Afganistani, droga, narkotrafiku, trafiku i drogës afgane
Moska me keqardhje vë në pah se kërcënimi i terrorizmit dhe i trafikut
Afganistani, droga, narkotrafiku, Këshilli NATO-Rusi, trafiku i drogës afgane
Forcat speciale të Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara po zhvillojnë një operacion të madh anti-drogë në Afganistan. Për këtë bëri të ditur Drejtori i Shërbimit Federal të Rusisë për kontrollin ndaj trafikimit të drogës Viktor Ivanov. Qëllimi i këtij operacioni është likuidimi i laboratorëve të heroinës në territorin e këtij vendi.
Droga afgane destabilizon situatën politike në Ballkan, nëpërmjet të cilit kalon gati 70% e saj, njoftoi Kreu i Shërbimit Federal të Rusisë për Monitorimin e Trafikimit të Drogës Viktor Ivanov.
Rusia dhe Serbia përfunduan marrëveshjen për bashkëpunimin në luftë
Njësitë speciale të Rusisë, Kirgistanit dhe Taxhikistanit do të luftojnë bashkarisht kundër trafikimit të drogës në territoret e shteteve të Organizatës së Traktatit mbi Sigurimin Kolektiv (OTSK).
Rusia i propozon BE krijimin e agjencisë së përbashkët për luftën kundër prodhimit dhe trafikimit të drogës nga Afganistani.
Rusia i ofroi Bashkimit Evropian krijimin e agjencisë së përbashkët për
Rusia i propozoi Këshillit të Sigurimit të OKB-së për ta njohur trafikun e drogës nga Afganistani si rrezik kërcënues global.
Rusia mirëpret nismën e Francës për diskutimin e problemeve të luftës kundër trafikimit global të drogës në samitin e “G-8”, i cili do të zhvillohet në qytetin francez Deauville më 26-27 maj.
Pjesëmarrësit e mbledhjes ministrore në Paris, në kuadrin e përgatitjes s
Më 10 maj në Paris u hap takimi 2-ditor i përfaqësuesve të vendeve të “Tetëshes së Madhe” kushtuar luftës kundër narkotrafikut transatlantik.
Rusia, pasi vuri në dispozicion tranzitin falas nëpërmjet territorit të vet pë
Substancat kimike të domosdoshme për prodhimin e heroinës vijnë në Afganistan, kryesisht, nga Irani, Kina, Pakistani dhe nga disa vende të tjera europiane, njoftoi Kreu i Shërbimit Federal të Federatës Ruse për kontrollin mbi narkotrafikun Viktor Ivanov.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31