×
zgjedhjet parlamentare, Tetor 2012
Në zgjedhjet parlamentare në Lituani fituan partitë e majta dhe ato të qendrës së majtë. Në bazë të rezultateve të dy raundeve të zgjedhjeve në Sejm kryesojnë social-demokratët, të cilët kanë marrë 38 mandate.
Kryeministri i Izraelit Benjamin Netanjahu deklaroi se partia e tij "Likud" synon të bashkohet me partinë ultranacionaliste "Izraeli shtëpia jonë" të Ministrit të Jashtëm Avigdor Liberman.
Zgjedhjet e parakohshme parlamentare do të mbahen në Izrael më 22 janar. Shpërbërja e Kuvendit Legjislativ u iniciua nga Lideri i Partisë së krahut të djathtë "Likud", Kryeministri Benjamin Netanjahu. Shumica e partive u pajtua plotësisht me të - koalicioni qeverisës dështoi në përpjekjen për të miratuar një buxhet të rreptë dhe të papëlqyeshëm për vitin 2013.
Parlamenti izraelit, Knesset, votoi për vetshpërndarjen dhe mbajtjen e zgjedhjeve të reja parlamentare më 22 janar të vitit 2013. Me propozimin në fjalë deputetëve iu drejtua Kryeministri i vendit Benjamin Netanjahu.
Mediat japoneze njoftuan të enjten se Kryeministri Yoshihiko Noda nuk do të caktojë zgjedhje të
Bashkimi Evropian vazhdon të jetë i fokusuar në pranimin e vendeve të reja pavarë
Parlamenti izraelit do të shpërndahet që në ditën e parë të punës së sesionit dimëror - më 15 tetor. Për këtë deklaroi Kryeministri Benjamin Netanyahu. Më parë ai paralajmëroi se do të jetë i detyruar të ndërmarrë një masë të tillë, në qoftë se qeveria nuk do të arrijë të rakordojë buxhetin për dy vitet e ardhshme.
Sipas rezultateve të numërimit të 100% të fletëve të votimit pas
Mbreti i Jordanisë Abdullah II ditën e enjte shpërndau parlamentin dhe lëshoi një dekret për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme.

Presidenti gjeorgjian Mihaill Saakashvili (Mikhail Saakashvili) pranoi sot humbjen e partisë së tij në zgjedhjet parlamentare. Në këtë mënyrë përfundoi kapitulli anti-rus në historinë bashkëkohore të Gjeorgjisë.

Faqja e Internetit e Komisionit Qendror Zgjedhor të Gjeorgjisë natën duke u gdhirë e hëna, më 2 tetor, iu nënshtrua sulmeve të kibernetikëve, njofton Kryetari i Komisionit Qendror Zgjedhor të Gjeorgjisë Zurab Kharatishvili.
Koalicioni i opozitës "Ëndrra gjeorgjiane" deklaron mbi shkeljet e rënda që po ndodhin sot në zgjedhjet parlamentare të vendit. Sekretari për shtyp i koalicionit njofton se në një sërë zonash votuesit votuan me karta identiteti të rreme.
Në Gjeorgji filluan zgjedhjet parlamentare. Dhe autoritetet, dhe opozita i quajnë ato më të rëndësishmet në historinë e vendit. Sipas fjalëve të Presidentit Mihail Saakashvili, në këtë ditë do të vendoset nëse Gjeorgjia do të lëvizë përpara apo do të kthehet prapa. Kundërshtarët e regjimit druhen se autoritetet do të përpiqen të falsifikojnë përfundimet e votimit.
Në Gjeorgji sot mbahen zgjedhjet parlamentare. Ato janë vendimtare për zhvillimin e mëtejshëm të vendit.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Tetor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Tetor 2012
4
6
7
8
9
12
13
14
15
17
18
19
20
21
22
23
24
25
27
28
30
31