×
zgjedhjet parlamentare, Qershor 2012
Në Greqi sot, siç pritet, mund të shpallet krijimi i kabinetit të ri të ministrave.
Indeksi Hang Seng i bursës së Hong Kongut si dhe tregues të tjerë aziatikë të aktivitetit të biznesit reaguan tashmë ndaj fitores së forcave të moderuara në Greqi me rritje të ndjeshme. Kryetari i Këshillit të Europës Herman Van Rompuy dhe Kryetari i Komisionit Europian Jose Manuel Barroso në një deklaratë të përbashkët theksuan, se “do vazhdojnë që ndaj Greqisë të kenë një marrëdhënie si ndaj një anëtari të familjes së BE-së dhe të eurozonës”.
Lëvizja egjiptiane "Vëllazëria Myslimane" deklaron se kandidati i saj presidencial Mohammed Mursi fitoi zgjedhjet presidenciale në vend.
Fitorja e Partisë së dhjathtë centriste Demokracia e Re në zgjedhjet parlamentare në Greqi shkaktoi një rritje të ndjeshme të indekseve në tregjet globale të aksioneve.
Partia e djathtë centriste "Demokracia e Re" ka fituar zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Greqi. Për këtë dëshmojnë rezultatet përfundimtare të numërimit të votave.
Si rezultat i zgjedhjeve të fundit parlamentare, që u mbajtën në Francës të dielën e kaluar, Partia Socialiste fitoi shumicën absolute të vendeve në Kuvendin Kombëtar. Socialistët i siguruan vetes 313 nga 577 vendet ekzistuese në parlament.
Sipas të dhënave të Ministrisë së Punëve të Brendshme t
Fitorja e të majtëve dhe disfata e partisë në pushtet - i tillë është rezultati i raundit të parë të zgjedhjeve për Kuvendin Kombëtar të Francës. Ato u mbajtën të dielën. Në Dhomën e Ulët të Parlamentit, e cila destinohet të thotë fjalën e fundit në procedurat legjislative, do të zgjidhen 577 deputetë. Çdokush që ka marrë më shumë se 50 përqind të votave, ka fituar që në raundin e parë.
Në raundin e parë të zgjedhjeve parlamentare në Francë fitorja u korr nga socialistët - partia e Presidentit të ri të vendit François Hollande.
Presidenti i Sirisë Bashar Al-Assad emëroi Kryeministër të ri të vendit Riyad Hijad dhe e udhëzoi atë të formojë qeverinë e re, njofton televizioni shtetëror sirian.
Miliarderi amerikan George Soros mendon se Evropës i kanë mbetur 3 muaj për shp
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2012
1
2
3
5
7
8
9
10
12
13
14
15
16
17
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30