×
Meksika, Nëntor 2012
Meksika i dorëzoi zyrtarisht Rusisë kryesimin e “Njëzetëshes së Madhe
Në Meksikë, gjatë një shkëmbimi zjarri midis ushtarakëve dhe pjesëtarëve të një bande kriminale, mbeti e vrarë fituesja e titullit "Mis Shteti i Sinaloa-s 2012" María Susana Flores Gámez.
Në veri të Meksikës, në shtetin Chihuahua, u gjetën 19 trupa meshkujsh të varrosur në një varr.
Felipe Calderon mendon se nga emri i vendit është e nevojshme të hiqen fjalët "Shtetet e Bashkuara". Këtë projektligj Kreu i shtetit e dërgoi në parlament më 22 nëntor.
Kompania ajrore meksikane “Interjet” në kontratën e nënshkruar më parë
Deputeti i njërës prej forcave kryesore politike në Meksikë Fernando Belaunsaran propozoi legalizimin e kultivimit dhe shpërndarjes së marihuanës në vend.
Të enjten më 15 nëntor Meksika u trondit nga një tërmet i fortë. Tërmeti me magnitudë 6.0 u ndje në shtetin e Guerrero dhe në Meksiko.
Autoritetet e qytetit të famshëm turistik meksikan Acapulco e shpallën veten të falimentuar
Sot në Meksikë filloi takimi i krerëve të bankave qendrore dhe ministrave të financave të "Grupit të Njëzetëshes". Gjatë takimit 2-ditor do të diskutohen kriza e borxheve në Evropë dhe perspektiva e rimëkëmbjes ekonomike në SHBA.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Nëntor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Nëntor 2012
1
2
3
4
6
7
8
9
10
11
12
14
17
18
19
20
21
22
24
25
28
30