×
Meksika, Tetor 2012
Në periferi të qytetit Mexico policia gjeti tetë trupa. Në gjashtë prej tyre duken qartë shenja të torturave. Trupat u gjetën në lagjen e varfër Ecatepec, që ndodhet në veri të kryeqytetit meksikan.
Rusia hap furnizimet e “SuperJet-100” në vendet e Amerikës Latine, njoftoi ambasadori i Rusisë në Itali Aleksei Meshkov.
Në Meksikë një bandë kriminelësh të armatosur rrëmbyen kufomën e Kreut të vrarë të kartelit të drogës "Los Zetas". Për këtë njoftuan autoritetet meksikane.
Në Meksikë arrestuan Salvador Alfonso Martinez Escobedo-n, të dyshuarin për vrasjen e 72 emigrantëve në shtetin verior të Tamaulipas në vitin 2010. Trupat e emigrantëve u gjetën në një varr masiv pranë një ferme në San Fernando.
Tërmeti me magnitudë 6.0 ballë tronditi Gjirin e Kalifornisë në brigjet e Meksikës. Për këtë njoftoi sot Shërbimi Gjeologjik i SHBA. Epiqendra e tërmetit ndodhej në det 73 km larg nga bregdeti i qytetit meksikan Topolobampo.
Në SHBA, në shkretëtirën e Arizonës në kufi me Meksikën, u hap zjarr me armë mbi patrullën kufitare. Një ushtar i stafit të rojes kufitare amerikane u vra dhe një tjetër u plagos.
Pjesëmarrësit e trazirave masive në qytetin Motozintla të shtetit Chiapas në jug të Meksikës, të cilët mbetën të pakënaqur me rezultatet e zgjedhjeve lokale, më 1 tetor liruan 80 të burgosur.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Tetor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Tetor 2012
1
4
5
6
7
11
12
13
14
15
16
17
19
20
21
22
23
24
25
27
28
29
30
31