×
Meksika

Peshkatari nga Meksika, i cili i marrë rrymat kaloi plot 16 muaj në ujërat e Oqeanit Paqësor, ka pirë gjatë gjithë kësaj kohe gjak breshkash, ujë shiu dhe urinë për të mbijetuar, njoftojnë mediat.

Të hënën në mbrëmje Forcat Ushtarake Ajrore të Venezuelës goditën dhe rrëzuan një aeroplan me motor të lehtë "Hawker 25", të regjistruar në Meksikë.

Ushtria e Meksikës ka marrë nën kontroll një prej porteve më të mëdha të vendit, Lazaro Cardenas, duke u përpjekur në këtë mënyrë për t'i dhënë një goditje të fortë kartelit të drogës të "Templarëve".

Në Meksikë të enjten hyjnë në fuqi amendamentet e Kodit Penal, të cilat do të autorizojnë Presidentin e vendit të shpallë pezullimin e vuajtjes së dënimit ose shfuqizimin e plotë të vuajtjes së dënimit për të burgosurit, të drejtat e të cilëve janë shkelur.

Autoritetet meksikane i kërkuan Shteteve të Bashkuara që të fillojnë hetimet lidhur me thyerjen e postës elektronike të ish-Presidentit meksikan, Felipe Calderon.

Meksika shpalli një protestë kategorike lidhur me faktet e dala në dritë përkatësisht përgjimit të postës elektronike të ish-Presidentit të vendit Felipe Calderon nga shërbimet amerikane të zbulimit.

Stuhia tropikale "Raymond", e cila u formua në brigjet e Paqësorit në Meksikë, u shndërrua në një uragan të kategorisë së parë.

Tifozët e ekipit kombëtar të futbollit të Kosta Rikës sollën një arkivol në stadiumin "San Jose" të kryeqytetit të vendit, ku po zhvillohet ndeshja kualifikuese e Kampionatit Botëror të Futbollit të vitit 2014 me Meksikën.

Autoritetet meksikane njoftuan zhdukjen e një avioni, në bordin e të cilit ndodheshin të paktën 14 persona.

Sipas fjalëve të dëshmitarëve okularë, më 22 shtator në qiellin e natës në rajonin e Gadishullit Yucatan u vu re një objekt i çuditshëm fluturues me ndriçim regëtitës bojëqielli, i cili më pas ra në tokë.

Kryetari i Këshillit komunal të qytetit Tepetongo në shtetin meksikan Zacatecas, Filemon Carlos Robles, ditën e hënë i dha fund jetës duke kryer vetëvrasje në praninë e vartësve të vet, të cilët janë përgjegjës për ruajtjen e rendit publik, duke përdorur një nga armët e tyre të shërbimit, njoftojnë mediat vendase.

Në qytetin meksikan Juarez u shëmb njëra prej kishave, në të cilën gjatë kësaj kohe ndodheshin rreth 200 persona, që po ndiqnin shërbesën fetare.

Në Meksikë 110 persona humbën jetën si rezultat i përmbytjeve dhe rrëshqitjeve të dheut të shkaktuara nga ciklonet "Ingrid" dhe "Manuel".

Numri i viktimave nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut në Meksikë, të shkaktuara nga ciklonet "Ingrid" dhe "Manuel", ka arritur në 97 persona, 58 të tjerë konsiderohen të humbur pa lënë gjurmë.

Së paku 80 persona humbën jetën në Meksikë si pasojë e përmbytjeve dhe rrëshqitjeve të dheut, të shkaktuara nga ciklonet "Ingrid" dhe "Manuel".

Numri i të vdekurve si pasojë e uraganit "Ingrid" dhe stuhisë tropikale "Manuel" në Meksikë, sipas të dhënave të fundit, arriti në 50 persona.

Në Meksikë vazhdon të rritet numri i viktimave të fatkeqësive natyrore. Aktualisht shirat e dendur, uragani "Ingrid" dhe stuhia tropikale "Manuel" kanë marrë jetët e 25 personave.

Si pasojë e përplasjes së një treni mallrash me një autobus, aksident i cili ndodhi në shtetin verior meksikan të Chihuahua, të paktën 4 persona humbën jetën dhe 31 u plagosën.

Autoritetet e Brazilit dhe Meksikës thirrën ambasadorët e SHBA-së në këto vende për shkak të informatave se Shtetet e Bashkuara kanë përgjuar presidentët brazilianë dhe meksikanë - Dilma Rousseff dhe Enrique Peña Nieto.

Agjencia e Sigurisë Kombëtare e SHBA-së ka përgjuar bisedat telefonike dhe ka survejuar letrat e postës elektronike (ang. e-mail) të Presidentes së Brazilit, Dilma Rousseff, dhe homologut të saj meksikan, Enrique Peña Nieto.

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31