×
Japonia, Qershor 2013
Agjencia Kombëtare e Policisë së Japonisë filloi sot postimin në Internet të

Tokio do t’ju ofrojë mbështetje Filipineve në mbrojtjen e ishujve Spratly (Nansha) n

Tre anije patrulluese kineze hynë të enjten në ujërat e ishujve të diskutueshëm Senkaku (emërtimi kinez: Diaoyu) në Detin e Kinës Lindore, njoftoi roja bregdetare japoneze.

Ministria e Mbrojtjes e Japonisë filloi shqyrtimin e çështjes së zhvillimit të raketave të veta balistike me rreze verpimi 400-500 km. Ato planifikohen të përdoren për mbrojtjen e ishujve të diskutueshëm Senkaku (Diaoyu), njoftojnë mediat lokale.
Një rritje e përmbajtjes së tritiumit radioaktiv (izotop i hidrogjenit super i rëndë) është regjistruar në ujin e detit në afërsi të centralit bërthamor japonez, që pësoi aksident "Fukushima", njoftoi kompania operatore e elektrostacionit atomik.
Shkencëtarët japonezë janë duke planifikuar transplantin e organeve të kafshëve tek të sëmurët. Këshilli për politikën shkencore dhe teknologjike i qeverisë së Japonisë i rekomandoi ministrave të lejojnë zhvillimin e një studimi në shkallë të plotë në këtë fushë. Kjo do të thotë se në të ardhmen dhuruesit më të kërkuar për dhurimin e organeve mund të jenë, për shembull, derrat, të cilët anatomikisht dhe gjenetikisht janë një nga speciet më të afërta me njeriun.
Qeveria e Japonisë ka përkrahur sot propozimin e Presidentit amerikan Barack Obama mbi reduktimin me 1/3 të rezervave të armatimeve strategjike bërthamore.
Drejtoria Kombëtare Meteorologjike e Japonisë shpalli sot paralajmërimin e stuhisë në lidhje me afrimin e tajfunit "Lipi" në pjesën jugore të ishullit Kyushu dhe prefekturës ishullore Okinawa.
Kompania “TEPCO” - operatore e elektrostacionit atomik, në të cilin ndodhi disa kohë më
Të premten Presidenti francez, François Hollande, gjatë një konference për shtyp n
Japonia duhet të përfshihet në përbërjen e anëtarëve të përhershëm të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, deklaroi të premten Presidenti francez, François Hollande.
Një tërmet prej 5.0 ballësh sipas shkallës Rihter ra sot në pjesën qendrore të Japonisë, pranë kryeqytetit të vendit. Ende nuk ka ndonjë informacion mbi viktima apo dëme të tjera.
Një punëtor zbuloi rrjedhje të ujit radioaktiv në një nga rezervuarët në centralin bërthamor "Fukushima-1", njoftoi të mërkurën kompania operatore e tij TEPCO.
Japonia është e shqetësuar në lidhje me marrëveshjen e lidhur mes Moskës dhe Parisit mbi furnizimin e Rusisë me helikoptermbajtëse të tipit "Mistral". Kjo u njoftua nga Ministri japonez i Mbrojtjes, Itsunori Onodera.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2013
1
2
4
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
21
22
23
25
29
30