×
Japonia, Maj 2013
Të premten në Singapor do të fillojë takimi 3-ditor i kryesuar nga Shefi i Pentagonit
Këshilli i Mbrojtjes Kombëtare i Partisë Liberal-Demokratike të Japonisë aktualisht në pushtet miratoi sot zyrtarisht projektin e një reforme të madhe të forcave të armatosura të vendit.
Këtë mëngjes Kreu i kompanisë Igor Seçin u takua në Tokio me Presidentin e korporatës japoneze Toshiaki Kitamura.
Gjuajtësi i Forcave Ushtarake Ajrore të SHBA-së “F-15” ka rënë sot në det në afërsi të rajonit të ishullit jugor japonez Okinawa.
Aksidenti në centralin bërthamor "Fukushima-1", që ndodhi në mars të vitit 2011, thuajse nuk e ka rritur fare rrezikun e sëmundjeve onkologjike në mesin e popullsisë japoneze.
Parlamenti i Japonisë miratoi një ligj, i cili kërkon që çdo qytetar të pajiset me një numër të vetëm individual.
Tre anije patrulluese kineze hynë të enjten në ujërat e ishujve të diskutueshëm Senkaku (emërtimi kinez i tyre Diaoyu) në Detin e Kinës Lindore.
Kompania japoneze Hitachi Zosen, së bashku me ekspertë nga Universiteti i Kiotos, ka zhvilluar një sistem të ri të pritave nga cunami, i cili reagon automatikisht ndaj goditjes së valës dhe vonon përhapjen e vërshimin e rrjedhës së ujit.
Qeveria e Japonisë në javët e ardhshme synon të krijojë trupat speciale të sigurisë kibernetike në përbërje të forcave të armatosura të vendit.
Ushtarakët e Japonisë arritën të përcaktojnë përkatësinë shtetërore të nëndetëses së zbuluar në prag në afërsi të ujërave territoriale të Japonisë, njoftoi Ministri i Mbrojtjes i vendit, Itsunori Onodera.
Në ishullin rus Kunashir mbërriti pa viza një grup japonezësh, ish-banorë të ishujve Kurile dhe pasardhës të tyre.
Gjashtë anëtarë të ekuipazhit ruso-ukrainas të anijes së peshkimit të gaforreve "Taigan" humbën jetën gjatë zjarrit që ra në anije në një port japonez, njoftuan për gazetarët autoritetet lokale.
Anija e peshkimit të gaforreve "Taigan", që lundron nën flamurin e Kamboxhias, me marinarë rusë dhe ukrainas në bord u dogj natën duke u gdhirë e enjtja në portin Wakkanai në ishullin verior japonez Hokaido.
Ditën e dielë forcat japoneze të vetëmbrojtjes gjetën një n
Gjatë këtij viti Japonia ka ndërmend të vazhdojë diskutimin e problemit territorial të Ishujve Kurilet Jugore (Lindja e Largët e Rusisë) me përfaqësuesit e qeverisë ruse, deklaroi sot Kryeministri i Japonisë, Shinzo Abe, në emisionin e kanalit televiziv "Fuji Television".

Sovraniteti i Japonisë mbi Ishujt Ryukyu, përfshirë këtu edhe Ishullin Okinawa, ësht

Indeksi i bursës japoneze “Nikkei” shënoi rekord të ri për
Autoritetet japoneze kanë ndërmend të nënshkuajnë një marrëveshje me Emiratet e Bashkuara Arabe në fushën e energjetikës bërthamore, deklaroi të enjten Kryeministri japonez, Shinzo Abe. Ai nuk i specifikoi detajet e marrëveshjes.
Projekti japonezo-francez fitoi tenderin për ndërtimin e centralit bërthamor në qytetin Sinop
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2013
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2013
1
3
4
5
6
9
11
12
14
18
19
25
26
31