×
Japonia, Mars 2013
Punonjësit e centralit bërthamor “Fukushima” në Japoni arritën në përfundimin se shkaku i mosfunksionimit të tij ishte një mi, i cili u godit nga një shkarkesë elektrike.
Specialistët e elektrostacionit atomik "Fukushima-1" rilansuan sot punën e sistemit të qarkullimit t
Kompania japoneze Panasonic duke filluar nga viti 2014 ka në plan të heqë dorë nga
Sot në bursën më të madhe të Azisë - atë të
Japonia ka mbetur e zhgënjyer nga vendimi i Kinës për të mos
SHBA-ja konfirmoi obligimet e veta për garantimin e sigurisë së Koresë së Jugut
Për eliminimin total të pasojave të aksidentit në centralin bërthamor japonez "Fukushima-1", sipas vlerësimit të ekspertëve, do të duhen akoma edhe disa dekada. Jo më pak kohë do të nevojitet edhe për heqjen dorë përfundimisht nga përdorimi i energjisë bërthamore.
Të premten Kryeministri japonez, Shinzo Abe, përshëndeti miratimin e rezolutës së
Drejtoria kombëtare meteorologjike e Japonisë paraqiti sot sistemin më të ri të paralajmërimit mbi kërcënimin e cunamit.
Në Japoni filluan testimet e para klinike zyrtare në botë të ekzoskeletit robotik, i cili
mjekësia, Japonia, prova klinike
Gjykata e Lartë e Tokios i njohu jo-kushtetuese zgjedhjet e përgjithshme të Dhomës së Ulët të parlamentit të Japonisë, të mbajtuara në dhjetor të vitit të kaluar.
Të martën autoritetet e Prefekturës së Kumamoto-s, në ishullin jugor japonez të Kyushu, u këshilluan banorëve të mos dalin nga shtëpitë e veta për shkak të smogut të ardhur nga Kina.
Në qytetin japonez të Maebashi u testua një anije e veçantë, e projektuar për shpëtimin e njerëzve në zonat bregdetare në rast të ndonjë cunami.
Rekordi i jetëgjatësisë i përket qytetares japoneze Misao Okawa. Në intervistën e vet për një stacion televiziv lokal ajo tregoi se nuk mendonte që do të jetonte kaq gjatë dhe ndau me shikuesit sekretin e jetëgjatësisë së saj.
Ditën e hënë katër anije kineze hynë në ujërat territoriale të Ishujve Senkaku në Detin e Kinës Jugore, të cilat janë subjekt i mosmarrëveshjes territoriale midis Pekinit dhe Tokios.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2013
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2013
1
2
3
9
10
13
14
15
16
17
20
22
23
24
25
27
28
29
30
31