×
Japonia, Shkurt 2013
Kompania ruse "Intersoft Eurasia" planifikon të fillojë shitjen në Japoni të dozimetrave-radiometër unikë, të cilët janë të aplikueshëm edhe në smartphones.
Rusia, Japonia, dozimetër
Kompania operatore japoneze Tokyo Electric Power (TEPCO), e cila menaxhon centralin bërthamor "Fukushima-1", njoftoi për
Kryeministri i Japonisë Shinzo Abe synon që në bashkimin me Shtetet e Bashkuara të Amerik
Në një uzinë kimike në Japoni ndodhi rrjedhja e 5 ton të cianurit t
Sot në Japoni ra një tërmet me magnitudë 6.2 ballë sipas shkallës Richter. Shërbimi Meteorologjik Kombëtar shpalli kërcënimin e një cunami, por pak minuta më vonë e anuloi paralajmërimin.
Mosmarrëveshjet territoriale në lidhje me Ishujt Senkaku mund të çojnë jo vetë
"Rosneft" mund të përfshijë kompanitë tregtare japoneze Marubeni, Inpex, Itochu, JAPEX dhe Sodeco n
Kryeministri i Japonisë Shinzo Abe dhe Presidenti i SHBA-së Barack Obama gjatë takimit të tyre
Në Vladivostok sot filloi prodhimi serik i automjeteve “Toyota Land Cruiser Prado” në sipërmarrjen e përbashkët të kompanisë ruse “Sollers” dhe asaj japoneze “Mitsui & Co” - Sollers-Bussan.
Edhe një tjetër central bërthamor në Japoni ndodhet mbi një thyerje (çarje) aktive gjeologjike që përbën rrezik potencial.
Tre anije kineze patrullimi hynë sot në zonën e Ishujve Senkaku (Diaoyu), të cilën Tokio e konsideron si pjesë të ujërave të veta territoriale.
Anija mësimore ruse me vela "Sedov" (russ. "Седов"), e cila po realizon aktualisht një lundrim përreth botës, u largua nga porti japonez Nagasaki, ku për nder të rusëve u organizua një shfaqje mjaft spektakolare, dhe nisi lundrimin e vet drejt Hong Kongut.
Kryeministri i Japonisë Shinzo Abe dhe Presidenti i Koresë së Jugut Lee Myung-Bak gjatë bisedave telefonike vendosën të kërkojnë aplikimin e sanksioneve suplementare ndërkombëtare të OKB-së ndaj Koresë së Veriut, njoftojnë mediat japoneze.
Në Japoni një tren pasagjerësh u përplas me platformën e një prej stacioneve periferike. Për këtë njoftojnë mediat lokale. Aksidenti ndodhi pranë qytetit Takasago në prefekturën Hyogo.
Autoritetet e Hiroshimës rilansuan të ashtuquajturën “Ora e paqes”, e cila fikson
Jo më pak se 350 banorë të Prefekturës së Fukushimës, t
Të enjten 2 avionë gjuajtës rusë shkelën hapësirën ajrore të Japonisë mbi ujërat territoriale pranë ishullit Rishiri të provincës së Hokkaido-s, deklaroi Tokio zyrtare.
Autoritetet japoneze propozuan që të merren në konsideratë jo vetëm efektet shkatërruese si pasojë e cunameve dhe tërmeteve për centralet bërthamore, por edhe sulmet terroriste, rrëzimet e avionëve dhe sulmet e hakerëve në server.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
Shkurt 2013
Kalendari i ngjarjeve
Shkurt 2013
1
2
3
4
9
10
11
16
17
19
22
23
24
26